SON DAKİKA
Hava Durumu

Çerkes halk lideri Yağan: Putin'in savaşında Çerkes gençler ölmesin

Çerkes halk lideri Yağan: Putin'in savaşında Çerkes gençler ölmesin

Haber Giriş Tarihi: 23.09.2022 22:55
Haber Güncellenme Tarihi: 23.09.2022 22:59
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Çerkes halk lideri Yağan: Putin'in savaşında Çerkes gençler ölmesin

Çerkes halk lideri İbrahim Yağan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in kısmi seferberlik ilanıyla ilgili açıklamalarda bulundu. İşgalci Rusya’nın açtığı savaşla ilgili tespitlerini dile getiren Yağan, “Bu savaşı isteyenler Rusya’nın tüm servetini kendi servetleri olarak gören ve onu istedikleri gibi tüketen Putin ve çevresindeki bir grup savaş sever azınlıktır” açıklamasını yaptı.

Türkiye'deki Kafkas diasporasının yakından tanıdığı siyaset adamı, Abhazya savaşındaki Kabardey Gönüllülerin komutanı, aktivist İbrahim Yağan sosyal medya hesabı üzerinden Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in kısmi seferberlik ilanına karşı Rusya Federasyonu içerisindeki Çerkeslere seslendi. Rusya'nın seferberlik kararına karşı Çerkesçe seslenen İbrahim Yağan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in kısmi seferberlik ilanıyla ilgili olarak Kabardey- Balkar yöneticilerine savaşta taraf olmamaları çağrısında açıklama yaptı. Çerkes nüfusunun sayıca az olduğunu söyleyen Yağan, savaşın çok fazla kayıp verebileceğini, çocukların savaşa katılmaması için Çerkes anne ve babaları uyardı.

"PUTİN'İN SAVAŞINDA ÇERKES GENÇLER ÖLMESİN! BU BİZİM SAVAŞIMIZ DEĞİL"

İbrahim Yağan yaptığı açıklamada, “Dün akşam devam eden savaşla bağlantılı olarak Putin bir karar aldı ve Rusya’da seferberlik ilan etti. Konuyla alakalı halkıma seslenmek istiyorum. Bu savaş bizim savaşımız değil. Bu savaşta bizim bulunmamız doğru değildir. Bu savaşı Rus halkı dahil Rusya’da yaşayan halkların hiçbiri tasvip etmiyor. Bu savaşı isteyenler Rusya’nın tüm servetini kendi servetleri olarak gören ve onu istedikleri gibi tüketen Putin ve çevresindeki bir grup savaş sever azınlıktır.” dedi.

Kabardey-Balkar Cumhurbaşkanı Kazbek Kokov, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Muhammed Kocoka ve Dünya Çerkes Birliği (DÇB) Başkanı Hauti Sohrokov’a seslenen İbrahim Yağan, “Eğer bu savaşa halkımızı dahil etmek için taraf olursanız gençlerimizin kanı anlamsız yere akacaktır. Unutmayın ki bunun sorumluluğu ağır olacaktır. Halkımızın ve gençlerimizin akan kanından elbet bir gün sorumlu tutulacaksınız. Dahası bu sorumluluğun hesabını halka vermekten bir şekilde kaçsanız da Allah’a hesap vermekten kaçamayacaksınız. Size düşen halkınızı bu anlamsız savaştan korumak olmalıdır.” dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.