SON DAKİKA
Hava Durumu

Danilov: Kremlin, Sibirya'da Ukraynalılar için toplama kampları kurmayı planladı

Danilov: Kremlin, Sibirya'da Ukraynalılar için toplama kampları kurmayı planladı

Haber Giriş Tarihi: 22.04.2022 15:36
Haber Güncellenme Tarihi: 22.04.2022 15:37
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Danilov: Kremlin, Sibirya'da Ukraynalılar için toplama kampları kurmayı planladı

Ukrayna Milli Güvenlik ve Savunma Konseyi Sekreteri Oleksiy Danilov,  Rusya Savunma Bakanı Şoygu'nun “Sibirya'nın Yeni Şehirleri Üzerine” başlıklı makalesine atıfta bulunarak; Rus yönetiminin Ukraynalıları Batı Sibirya'daki toplama kamplarına sürmeyi planladığını dile getirdi.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, 6 Eylül 2021 tarihinde, Sibirya'yı Ukraynalıların zorla çalıştırılmasıyla yeniden inşa etmek istediklerini açıkça ortaya koyan bir makale kaleme almıştı. Sibirya'da 300 bin ila 1 milyon arasında bir nüfusa sahip olan 5 büyük şehri inşa etmek istediklerini yazan Şoygu'nun makalesine atıf veren Oleksiy Danilov, işgalci Rus güçlerinin bu amacı güttüğünü kaydetti. Ukrayna basınına röportaj veren Ukrayna Milli Güvenlik ve Savunma Konseyi Sekreteri Oleksiy Danilov, “Bu makaleye çok az kişi dikkat etti ama biz bu tür şeylere dikkat ediyoruz.” dedi.

Кремль планував створити концтабори для українців у Сибіру, – Данілов -  портал новин LB.ua DANİLOV'DAN ŞOYGU'NUN MAKALESİNE CEVAP

Ukrayna Milli Güvenlik ve Savunma Konseyi Sekreteri Oleksiy Danilov, Şoygu’nun yayımladığı yazıya dikkat çekerek, “O zaman dikkatlice okuduktan sonra, Rusların vatandaşlarımızın ve ülkemizin pahasına Sibirya'yı inşa etme arzusunun, birçok kez olduğu gibi asla ortadan kalkmayacağını anladık.” dedi.

Danilov, Ukrayna istihbaratının edindiği bilgilere göre, Putin Rusyası'nın Ukraynalıları toplama kamplarına almak istediğini ve Ukrayna Cumhurbaşkanı ve yönetiminin tasfiye edilmesine yönelik çalıştığının altını çizdi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.