SON DAKİKA
Hava Durumu

Dışişleri Bakanlığından Hocalı Katliamı mesajı

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Hocalı Soykırımının 29. yıl dönümü dolayısıyla bir anma mesajı yayımladı. Bakanlık, mesajında "Can Azerbaycan’ın acısını kalbimizin en derinlerinde hissediyor ve paylaşıyoruz." ifadelerine yer verdi.

Haber Giriş Tarihi: 26.02.2021 10:46
Haber Güncellenme Tarihi: 26.02.2021 10:47
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Dışişleri Bakanlığından Hocalı Katliamı mesajı

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Hocalı Katliamının 29. yıl dönümü dolayısıyla bir anma mesajı yayımladı. Bakanlık, mesajında "Can Azerbaycan’ın acısını kalbimizin en derinlerinde hissediyor ve paylaşıyoruz." ifadelerine yer verdi.

Dışişleri Bakanlığı, Hocalı Katliamının 29. yıl dönümü kapsamında bugün anma mesajı yayımlayarak, Azerbaycan halkına kayıpları nedeniyle başsağlığı diledi. Açıklamada, Azerbaycan’ın Yukarı Karabağ bölgesindeki Hocalı şehrine 26 Şubat 1992’de Ermenistan Cumhuriyeti birlikleri tarafından düzenlenen saldırıda, yüzlerce Azerbaycan vatandaşının öldürüldüğü, yaralandığı ya da esir alındığı hatırlatıldı.

"AZERBAYCAN'IN ACISINI EN DERİNDEN HİSSEDİYORUZ"

Kazanılan Karabağ zaferi sonrasında 1 milyon Azerbaycanlının eve geri dönmeye başladığı vurgulanan anma mesajının tamamı şu şekilde:

"26 Şubat 1992 tarihinde Ermenistan Cumhuriyeti birlikleri tarafından, Azerbaycan’ın Yukarı Karabağ bölgesinde bulunan Hocalı şehrine yönelik saldırılarda, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 613 Azerbaycanlı masum sivil katledilmiş ve yüzlerce Azerbaycan vatandaşı yaralanmıştır. Bu saldırılarda, binden fazla insan da esir düşmüştür. Kayıpların akıbeti ise maalesef öğrenilememiştir.

Dünyanın gözü önünde yaşanan Hocalı Katliamının sebep olduğu yaraların hala taze olduğunu biliyor, can Azerbaycan’ın acısını kalbimizin en derinlerinde hissediyor ve paylaşıyoruz.

Hocalı’daki insanlık dışı katliamda hayatını kaybeden Azerbaycanlı kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyor, can Azerbaycan halkına en samimi başsağlığı dileklerimizi sunuyoruz ve hayatını kaybedenlerin aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyoruz.

Bu vesileyle, Azerbaycan’ın işgal altındaki topraklarını azat ettiği ve yerlerinden edilmiş yaklaşık 1 milyon Azerbaycanlıya eve dönüş yolunu açan Vatan Muharebesinde hayatını kaybeden şehitleri bir kez daha rahmet ve saygıyla anıyoruz."

ÇAVUŞOĞLU: BU İNSANLIK SUÇUNU UNUTMAYACAĞIZ

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da sosyal medya hesabından Hocalı Katliamı ile ilgili paylaşımda bulundu. Çavuşoğlu paylaşımında, "29 yıl önce Hocalı’da vahşice katledilen Azerbaycanlı kardeşlerimizi rahmetle anıyorum. Bu insanlık suçunu unutmadık, unutmayacağız!" ifadelerini kullandı.

HOCALI KATLİAMI

Ermeni güçlerinin 1991 yılının sonlarına doğru ablukaya aldığı Hocalı, 936 kilometrekarelik alana sahip, 2 bin 605 aile ile toplam 11 bin 356 kişinin yaşadığı bir kasabaydı. Aralık 1991’de Karabağ’ın başkenti olarak kabul edilen Hankendi şehrini işgal eden Ermenilerin bir sonraki hedefi Hocalı oldu.

Hocalı’nın etrafındaki bütün köy ve yolları işgal eden Ermeniler, kasabanın diğer illerle karayolu bağlantısını kesti. Hocalı’nın diğer bölgelerle tek bağlantısı olan helikopter ulaşımı, 28 Ocak 1992’de Şuşa Ağdam seferini yapan helikopterin Ermeniler tarafından vurulmasıyla ortadan kalktı. Bu olayda çoğunluğu kadın ve çocuk 44 sivil hayatını kaybetti.

Ocak 1992’den itibaren elektrik verilmeyen Hocalı’nın savunması sadece hafif silahlara sahip yerel savunma güçleri ve az sayıdaki milli ordu askerinden ibaretti. Hocalı’ya 25 Şubat 1992’den itibaren üç koldan saldırıya başlayan Ermeniler, Sovyet Kızıl Ordusunun 366. Motorize Alayının bütün araçlarını kullanarak şehri iki saat boyunca top ve tank ateşine tuttu. Saldırıdan bir gün sonra ise hafızalardan yıllarca silinmeyecek “Hocalı Soykırımı” yaşandı.

Resmi verilere göre, Hocalı Katliamı’nda savunmasız durumdaki 106’sı kadın, 70’i yaşlı, 63’ü çocuk olmak üzere 613 Azerbaycan vatandaşı hayatını kaybetti. Vahşi soykırımdadn 487 kişi ağır yaralı kurtuldu. Ermeni güçleri bin 275 kişiyi esir aldı, bunların 150’sinden bugüne kadar haber alınamadı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.