SON DAKİKA
Hava Durumu

Doğu Türkistanlıların aile nöbeti, Çin'in Ankara Büyükelçiliğine taşındı!

Doğu Türkistanlıların aile nöbeti, Ankara Çin Büyükelçiliğine taşındı!

Haber Giriş Tarihi: 03.02.2021 11:52
Haber Güncellenme Tarihi: 04.03.2023 03:56
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Doğu Türkistanlıların aile nöbeti, Çin'in Ankara Büyükelçiliğine taşındı!

Çin'in İstanbul Başkonsolosluğu önünde aile nöbeti tutan toplama kampı mağduru Doğu Türkistanlılar, Ankara Çin Büyükelçiliği önünde eylem yaptı. Eylem, izinsiz olduğu gerekçe gösterilerek polis ve güvenlik güçleri tarafından engellendi. Aileleri hakkında Çin'den bilgi talep eden kamp mağdurları, uyarılara rağmen Büyükelçilik önünden ayrılmadı.

Türkiye’deki Doğu Türkistanlıların Çin İstanbul Başkonsolosluğu önündeki aile nöbeti, dilekçe süreciyle yeni bir boyuta taşınırken bugün de Ankara'da ilk defa eylem düzenlendi. Doğu Türkistanlılar, aile nöbetini Çin'in Ankara Büyükelçiliğine taşıdı. Eylem, valilikten izin alınmadan yapıldığı için polis tarafından engellendi. Uyarılara rağmen Büyükelçiliğin önünden ayrılmayan aktivistlere polis müdahale etti.

https://www.youtube.com/watch?fbclid=IwAR1pBFMH6iE6Cp2pD74rHt_7zbdxh8c5TboYPkdttU9J1Ph16cvr_6iemY8&v=a14qpJq18Zs&feature=youtu.be&ab_channel=QHACRIMEANNEWS

Doğu Türkistanlılar, eylemin amacından saptırılmaması gerektiğini ifade ederek, tek tek kendilerini tanıttı. Amaçlarının, Doğu Türkistan'da Çin'in baskılarına maruz kalan aileleri hakkında net bir bilgi almak olduğunu ifade eden aktivistler, artık Çin yönetiminden bir cevap beklediklerini vurguladı.

Büyükelçilik önüne gelen Uygur Türkleri, taleplerini Çin'e ulaştırmak için basın açıklaması yapmak istedi. Ancak, eylemin izinsiz olması nedeniyle kamp mağdurları, polisin müdahalesiyle karşılaştı. Uyarılara rağmen büyükelçilik önünden uzaklaştırılan aktivistler adına konuşan Mirza Ahmed, "Akrabalarımız için buradayız. Anadolu toprağında bir Çin için Türk kardeşlerimizle karşı karşıya geliyoruz. Bu oyuna gelmeyin. Bunlar tarihe leke olarak kalacak. Çocuklarımıza ne diyeceğiz?" ifadelerini kullandı.

https://www.youtube.com/watch?fbclid=IwAR1UCQREhUAHHpalWeS4LA0wQfRJnBFb5HEcHaEuBeH2sMb71IYs3diE7eE&v=aG7dapdPAeo&feature=youtu.be&ab_channel=qhavideo

Kamp mağduru Doğu Türkistanlılardan Mirza Ahmed, Çin Büyükelçiliği önündeki eylemde şu ifadeleri kullandı:

“Özbeöz Türk’üz ve özbeöz Müslümanız. Biz burada ailemiz için mücadele veriyoruz. Namusumuzu temizlemeden hiçbir yere gitmeyeceğiz. Kimse burada keyfinden gelmedi. Namusumu temizlemek için ailemizin serbest bırakılması için buradayız. Kimseye zorluk çıkarmak gibi bir niyetimiz yok. Soykırıma uğradık uğruyoruz buna susup sessiz kalamayız. Tarihte de susmadık bugün de susmayacağız. Tarihte de yok olmamıştık bugün de yok olmayacağız. Bizi yok edemeyecekler. Kemiklerimizi kırsalar bile hücrelerimizden bin tane Uygur dirilecek.”

“Kardeşlerimizin onuru ayaklar altına alınırken buna sessiz mi kalacağız? Kardeşlerimizin ve akrabalarımızın durumunu öğrenmeden hiçbir yere ayrılmıyoruz. Cevabını verecekler ve ailemizi serbest bırakacaklar. “

Büyükelçilik önündeki eylemde Doğu Türkistanlı aktivist Cevlan Şirmehmet ise, "Buradayız. Çin bizim sorularımıza cevap versin. İstanbul’da konsolosluk önündeydik. Cesaret edip çıkamadılar. Buraya geldik. Soruyoruz, Türkiye’de okuduğumuz için ailem ziyaret ettiği için toplama kampına alındı. Böyle suç olur mu? çıkıp cevap versinler." dedi.

TOPLAMA KAMPI MAĞDURU DOĞU TÜRKİSTANLILARIN AİLE NÖBETİ

Doğu Türkistanlıların akrabaları hakkında bilgi talep ettikleri eylemlere 13 Ocak 2021 tarihinde ara verildi. Aktivistlerin ısrarlı çabaları sonuç verdi ve İstanbul Valiliği ve Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, konuyu konsolosluğa ileteceklerini bildirdi. Doğu Türkistanlıların talepleri, İstanbul Valiliğince karşılık buldu. Çin yönetimine teslim edilmek üzere, Türkiye'deki on binlerce Doğu Türkistanlı dilekçe toplama sürecine başladı.

Doğu Türkistanlıların Çin Konsolosluğu önündeki eylemleri sonuç verdi: Aile nöbeti tutan Uygurlar anlattı

DİNİ, ETNİK VE SİYASİ BASKILARIN MERKEZİ: DOĞU TÜRKİSTAN

Çin hükumetinin sistematik baskı ve asimilasyonlar ile dini, etnik, kültürel ve siyasal anlamda “soykırıma” varan faaliyetleri, her geçen gün dünya kamuoyunun daha çok gündemine geliyor.ABD Dışişleri Bakanlığının açıkladığı verilere göre Doğu Türkistan’da yaklaşık 2 milyona yakın Uygur Türkü ve diğer azınlıklara mensup Müslümanlar, eğitim adı altında zorla toplama kamplarında tutulmakta.

Etnik ve kültürel ayrımcılığa ve insan hakları ihlallerine maruz kalan Doğu Türkistanlılar, ucuz iş gücü olarak Çinli şirketlerde çalıştırılıyor. Öte yandan, Birleşmiş Milletlerin resmi verilerine göre ise, Pekin idaresinin kültürel soykırım uyguladığı Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında 1 milyondan fazla Uygur Türkünü zorla tutuyor. Farklı kaynaklarda cezaevleri ile gözaltı merkezlerinde tutulanlarla birlikte bu rakamın 3-4 milyon arasında olduğu tahmin ediliyor.

Çin hükumeti, dünya kamuoyundan toplama kampındaki Uygur Türklerinin durumuna dair tüm verileri gizlemektedir. Ancak, ABD Dışişleri Bakanlığı verilerine göre 2 milyonu aşkın Doğu Türkistanlı toplama kamplarında zorla tutuluyor. Çin Komünist Partisinin sistematik baskı ve şiddet politikalarına maruz kalan Uygur Türkü ve azınlıklar, birçok hak ihlali ile karşı karşıya kalmaktadır.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.