SON DAKİKA
Hava Durumu

Emine Ceppar Türkiye'deki resmi temaslarını QHA'ya değerlendirdi

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, Türkiye'deki resmi temaslarını Eskişehir Kırım Derneği ziyareti sonrası Kırım Haber Ajansına (QHA) değerlendirdi.

Haber Giriş Tarihi: 07.09.2022 22:49
Haber Güncellenme Tarihi: 07.12.2023 01:42
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Emine Ceppar Türkiye'deki resmi temaslarını QHA'ya değerlendirdi

Kırım Tatarlarının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ve Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar 5 Eylül 2022 itibarıyla Türkiye’ye ziyarette bulundu. Kırım Tatar halkının milli lideri Kırımoğlu ve Bakan Yardımcısı Ceppar Türkiye'ye ziyaretleri kapsamında ilk olarak Ankara Beştepe'deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu ile ardından Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile bir araya geldi.

Kırımoğlu ve Ceppar beraberindeki heyet dün ise Eskişehir’deki resmi makamlara ziyaretler gerçekleştirdi. İlk olarak Eskişehir İl Göç İdaresi Barınma Merkezinde kalan Kırım Tatarlarını ziyaretin ardından heyet, Eskişehir Odunpazarı Belediyesi, Eskişehir Valiliği ve Eskişehir Belediyesini ziyaret etti. Heyetin son durağı Eskişehir Kırım Derneği oldu.


Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, Türkiye'deki temaslarını Eskişehir Kırım Derneği ziyareti sonrası Kırım Haber Ajansına değerlendirdi. Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, QHA mikrofonuna şu açıklamalarda bulundu:

Çok yoğun gündemimiz vardı. Mustafa (Abdülcemil Kırımoğlu) Ağayla çok önemli görüşmeler gerçekleştirdik. Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Bakan Yardımcısı Sedat Önal, milletvekilleri ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu ile görüştük. Gündemimiz ve ajandamız aynı: Savaş.

Bu zor günlerde desteğe ihtiyacımız var. Şunu açıkça söylüyoruz; silahsız bir zafer elde edemeyiz. Özellikle Ukrayna için stratejik taraftan bakarsak esas amacımız (Ukrayna’nın) güney ve doğu bölgesinde Rus işgali altındaki topraklarımızı geri almak.

2014’te topraklarımızın yüzde 7’si işgal atındaydı, şimdi yüzde 20’si işgal altında. Tabii ki çok zor… Türk tarafıyla da çok açık ve net bir şekilde konuştuk.
Bugün Eskişehir’de olmak ayrıca memnuniyet verici bir durum. Çünkü burası bizim Kırım Tatar milli yüreğinin tam ortası. Belediye başkanları, Eskişehir Kırım Derneği ile görüşmeler yaptık. Benim için ruh verici bir görüşmeydi.


Herkes Kırım Tatarlarının durumunu soruyor. Kırım Tatarı siyasi tutsaklar; Nariman Celal, Asan Ahmetov ve Aziz Ahmetov kardeşlerden bahsettik. Nariman Celal geçen sene Kırım Platformu Zirvesi’ne katılmıştı, Kırım’a gelir gelmez cezalandırılmıştı, bunu açıkça zulüm olarak görüyoruz. Türk makamlarının, insanlarımızı hapisten ve Rusların elinden almak için yardımcı olduğunu anlattık. İlmi Umerov ve Ahtem Çiygöz’ü Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın çabalarıyla esaretten kurtarmıştık. Yine Rus esaretindeki vatandaşlarımızı kurtarmak için aynı mantıkla ricamızı Türkiye’ye ilettik.

Yakın zaman önce Kırım Platformu İkinci Zirvesini gerçekleştirdik. İkinci hedefimiz; Kırım Platformu Zirvesini, ‘Kırım Platformu Parlamenter Zirvesi’ düzeyinde gerçekleştirmek. Bu zirve 25 Ekim’de Zagreb şehrinde olacak. Elbette Türkiye bakanı da davet edilecek.

 

 

 

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.