SON DAKİKA
Hava Durumu

Eski Gürcistan Cumhurbaşkanı Saakaşvili 8 yıl sonra döndüğü ülkesinde gözaltına alındı

Eski Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili 8 yıl sonra Ukrayna'dan döndüğü ülkesinde gözaltına alındı. Saakaşvili, Rustavi kentinde bulunan bir hapishaneye götürüldü. Saakaşvili'nin burada açlık grevine başladığı duyuruldu. İçişleri Bakanlığının, Saakaşvili'nin Ukrayna'dan Gürcistan'a gelme planlarıyla ilgili önceden bilgi edindiği belirtildi.

Haber Giriş Tarihi: 02.10.2021 11:00
Haber Güncellenme Tarihi: 03.10.2021 11:01
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Eski Gürcistan Cumhurbaşkanı Saakaşvili 8 yıl sonra döndüğü ülkesinde gözaltına alındı

Eski Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili 8 yıl sonra Ukrayna'dan döndüğü ülkesinde gözaltına alındı. Saakaşvili, Rustavi kentinde bulunan bir hapishaneye götürüldü. Saakaşvili'nin burada açlık grevine başladığı duyuruldu. İçişleri Bakanlığının, Saakaşvili'nin Ukrayna'dan Gürcistan'a gelme planlarıyla ilgili önceden bilgi edindiği belirtildi.

Gürcistan Başbakanı İrakli Garibaşvili, 1 Ekim'de düzenlediği olağanüstü basın toplantısında, 8 yıl sonra ülkesine dönen ve Gürcistan'da hakkında gıyabi tutuklama kararı bulunan eski Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili'nin gözaltına alındığını açıkladı. Garibaşvili, Gürcistan İçişleri Bakanlığının, Saakaşvili'nin Ukrayna'dan Gürcistan'a gelme planlarıyla ilgili önceden bilgi edindiğini belirterek, "Bu süreç tamamen kontrol altındaydı." ifadelerini kullandı. Eski Cumhurbaşkanı'na operasyon yapılması için uygun yerin seçildiği ve böylece gözaltına alındığını aktaran Garibaşvili, "O ceza infaz kurumuna nakledildi." dedi.

SAAKAŞVİLİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI

Rustavi kentindeki 12. hapishanede Saakaşvili'yi ziyaret eden Gürcistan Ombudsmanı Nino Lomcaria, eski Cumhurbaşkanı'nın sağlık durumunun iyi olduğunu bildirdi. Lomcaria, Saakaşvili'nin bir Ukrayna vatandaşı olduğu için Ukrayna'nın Tiflis Başkonsolosu ile bir araya gelmek istediği ve aynı zamanda açlık grevi başlattığını aktardı. Lomcaria, ayrıca "Açlık grevi ilan ediyor ve Ukrayna vatandaşı olarak Ukrayna Konsolosu ile görüşme talebinde bulunuyor." diye belirtti. Lomcaria, Saakaşvili'nin Tiflis'te bir evde gözaltına alındığı bilgisini de paylaştı.

ESKİ GÜRCİSTAN BAŞBAKANI 8 YIL SONRA UKRAYNA'DAN ÜLKESİNE DÖNDÜ

Hakkındaki gıyabi tutuklama kararı nedeniyle 8 yıldır yurt dışında bulunan Saakaşvili, 1 Ekim sabahı ülkesine döndüğünü duyurmuştu. Saakaşvili, Facebook hesabından yaptığı görüntülü açıklamada 8 yıl aradan sonra Gürcistan'a geldiği ve Batum'da olduğunu bildirdi. Ülkede 2 Ekim'de yerel seçimin düzenleneceğini hatırlatan Saakaşvili, halkı sandık başına gitmeye ve 3 Ekim'de de Tiflis'in merkezinde toplanarak oylarını "korumaya" davet etmişti.

"SAAKAŞVİLİ GÜRCİSTAN'A GİRER GİRMEZ HAPSE GÖNDERİLECEK"

AA'nın 1 Ekim'de aktardığı habere göre Saakaşvili, 27 Eylül'de yaptığı açıklamada Gürcistan'a 2 Ekim'de Kıyiv-Tiflis uçak seferiyle döneceğini açıklamış ve ilgili uçuş biletini de paylaşmıştı. Gürcistan Başbakanı İrakli Garibaşvili ise Saakaşvili'nin açıklamasıyla ilgili "Cevap basit, ona devlet cevap verecek. Saakaşvili topraklarımıza girer girmez, ayak basar basmaz, anında tutuklanacak ve hapse gönderilecek." demişti.

ESKİ GÜRCİSTAN CUMHURBAŞKANI NEDEN ÜLKESİNE GİREMİYORDU?

Gürcistan Savcılığı, 2007'de muhaliflerin mitingini dağıtmak, İmedi televizyon kanalının kurucusu Badri Patarkaçişvili'nin mal varlığına el koymak, yolsuzluk ve görevi kötüye kullanmak ve bir milletvekilini dövdürmekle suçladığı Saakaşvili hakkında tutuklama kararı çıkarmıştı. Tiflis Şehir Mahkemesi de 2018'de Saakaşvili'ye bir cinayet davasında af yetkisini kötüye kullandığı gerekçesiyle 3 yıl hapis cezası vermişti. Saakaşvili, 2013'te Gürcistan'da cumhurbaşkanlığı görev süresinin dolmasının ardından ülkeden ayrılarak ABD'ye gitmişti.

UKRAYNA VATANDAŞLIĞI ALDI

Daha sonra Ukrayna'ya giden Saakaşvili'ye dönemin Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Mayıs 2015'te Ukrayna vatandaşlığı vermişti. Saakaşvili, Odesa Valiliği görevine atanmış ama 2016'dabu görevden istifa etmişti. Saakaşvili, 4 Aralık 2015'te Gürcistan vatandaşlığından çıkarılmıştı. Ukrayna'da Yeni Güçler Hareketi Partisi'ni kuran Saakaşvili, muhalefette yer alıyordu. 26 Temmuz 2017'de de Ukrayna vatandaşlığından çıkarılan Saakaşvili'ye, Ukrayna Devlet Başkanı Volodımır Zelenskıy geçen yıl yeniden Ukrayna vatandaşlığı vermişti. Saakaşvili, 2020'den bu yana Ukrayna Milli Reform İcra Komitesi Başkanı olarak görev yapıyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.