SON DAKİKA
Hava Durumu

Finlandiya’dan Rus vatandaşlarına vize kısıtlaması!

Finlandiya’dan Rus vatandaşlarına vize kısıtlaması!

Haber Giriş Tarihi: 05.08.2022 11:56
Haber Güncellenme Tarihi: 05.08.2022 11:56
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Finlandiya’dan Rus vatandaşlarına vize kısıtlaması!

Finlandiya vatandaşları Ukrayna istilası sürerken Rusların ülkelerine turist olarak gelmesinden şikayetlerini dile getirmişlerdi. Ülkeye gelen Rus vatandaşların artış göstermesi nedeniyle bazı çevrelerde Rusya vatandaşların rahatsızlık yarattı. Bu gerekçeyle Dışişleri Bakanı, Rus vatandaşların vizelerini sınırlayacak bir plan sundu.

Rusya'dan Avrupa Birliği ülkelerine uçuşların durmasının ardından Finlandiya, AB topraklarına girmek isteyen Rus vatandaşlarının tercih ettiği ülkelerden biri haline gelmişti. Finlandiya vatandaşların bu durumdan rahatsızlıklarını dile getirmişti. Bu durumu göz önüne alan Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haaviston, ülkeye gelen Rus vatandaşlarının artış göstermesiyle ilgili vize kısıtlaması getireceğini belirtti.

FİNLANDİYA, RUS VİZESİ SAYISININ AZALTILMASINI İSTİYOR

NATO'ya üyelik sürecimde olan Finlandiya, Rusya vatandaşlarına vize kısıtlaması uygulamıyordu. Bunun üzerine bakan Haavisto,"Birçok kişi bunu yaptırım rejiminin aldatılması olarak yorumladı" dedi. Bakan bu doğrultuda günde Rusya'dan kaç kişinin vize başvurusu yapabileceğinin kısıtlanacağını belirtti. Hükumetin sunduğu plan Finlandiya'da ailesi olanlara veya eğitim görmek için gelen öğrencilere öncelik tanınmasını teklif ederken, verilen turist vizesi sayısının azaltılmasını öneriyor. Finlandiya hükümeti, Rusya vatandaşların vizelerini sınırlayacak planın ay sonunda yürürlüğe girebileceğini ifade etti.

UKRAYNA-RUSYA SAVAŞI ALTINCI AYINDA

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş beşinci ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor. İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı. Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, Rus saldırıları nedeniyle 12 milyona aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi ve 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.