SON DAKİKA
Hava Durumu

Fransa'nın Kıyiv Büyükelçisi: Kırım Platformu'na katılacağız

Fransa'nın Kıyiv Büyükelçisi: Kırım Platformu'na katılacağız

Haber Giriş Tarihi: 02.02.2021 13:21
Haber Güncellenme Tarihi: 02.02.2021 18:33
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Fransa'nın Kıyiv Büyükelçisi: Kırım Platformu'na katılacağız

Fransa'nın Kıyiv Büyükelçisi Etienne de Poncins, Kırım Platformu'na desteklediklerini ve katılmaya hazır olduklarını bildirdi. Büyükelçi de Poncins, Fransa'nın Kırım'ın Rusya tarafından işgalini asla tanımadığını kaydetti.

Uluslararası Kırım Platformuna dünya ülkelerinden destek açıklamaları devam ediyor. Fransa'nın Kıyiv Büyükelçisi Etienne de Poncins, Kırım'ı Rus işgalinden kurtarmak için uluslararası çabaları birleştirmek amacıyla oluşturulacak olan Kırım Platformu'na katılmaya hazır olduğunu dile getirdi.

"KIRIM PLATFORMUNA BÜYÜK İLGİYLE BAKIYORUZ"

İnterfax-Ukrayna ajansına dün verdiği demeçte Etienne de Poncins, "Elbette buna (Kırım Platformu girişimi) büyük ilgiyle bakıyoruz. Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar ile görüştük. İki bakanlık arasında temaslar var ve daha fazlası olacağı kesin, çünkü Kırım'daki durumu (işgali) hiç tanımadık. Bu konuda AB'deki meslektaşlarımızla da temas halindeyiz ve onlarla eylemlerimizi koordine ediyoruz. Bu (Kırım Platformu), diplomatik açıdan dikkatle takip ettiğimiz bir şey." ifadelerini kullandı.

Öte yandan Kırım Platformu'nun amaçlarının iyi anlatılması gerektiğini kaydeden Büyükelçi, "Şu anda ön aşamadayız. Sayın Ceppar ile birkaç kez görüştüm, bu girişim hakkında bilgi dokümanları hazırladılar. Paris ve Brüksel'de değerlendiriliyorlar. Ancak şu anda bu platformun amacının ne olduğu tam olarak belli değil. Anladığım kadarıyla bu, Kırım'daki siyasi durumu tartışmak için bir platform. Bu yararlıdır, ancak ne amaçla olduğu henüz belli değil." şeklinde konuştu. Bunun yanı sıra Etienne de Poncins, Kırım Platformu'nu desteklediklerini ve girişime katılacaklarını kaydetti.

İşgalci Rusya'dan 'Kırım Platformu' Açıklaması - Tamga Türk KIRIM PLATFORMU NEDİR?

Kırım Platformu, Ukrayna’nın, Kırım’ın işgaline yönelik uluslararası tepkinin etkinliğini artırmak, artan güvenlik tehditlerine karşı koymak, Rusya’ya uygulanan uluslararası baskıyı artırmak, işgal rejiminin mağdurlarını korumak ve insan haklarının daha fazla ihlal edilmesini önlemek ve Kırım’ın işgalden kurtarılmasını sağlamak amacıyla başlattığı yeni bir danışma ve koordinasyon formatıdır.

Platformun birkaç seviyede faaliyet göstermesi öngörülüyor; devlet ve hükumet liderleri, dışişleri bakanları, parlamentolar arası işbirliği ve uzmanların işbirliği seviyelerinde. Dmıtro Kuleba, 2 Aralık 2020 tarihinde Ankara’ya gerçekleştirdiği çalışma ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Kırım Platformunun sivil toplum diplomasisi düzeyinde de faaliyet göstereceğini, Kırım Platformu’nda oluşturulacak yapı içinde dünyadaki Kırım Tatar sivil toplum kuruluşlarına, bu bağlamda Dünya Kırım Tatar Kongresine de yer verileceğini ifade etmişti.
Kırım Platformu’nun, Kıyiv’de 23 Ağustos 2021 yılında düzenlenecek açılış zirvesi ile resmi olarak faaliyete başlaması planlanıyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.