SON DAKİKA
Hava Durumu

Gürcistan, Kırım Tatar çocukları sınırdan geçirmiyor

Haber Giriş Tarihi: 27.09.2022 20:26
Haber Güncellenme Tarihi: 27.09.2022 20:26
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Gürcistan, Kırım Tatar çocukları sınırdan geçirmiyor

Gürcistan sınırında Kırım Tatarlarından Ukrayna pasaportu olanlara geçiş izni verilirken Rus pasaportu olanlara geçiş izni verilmiyor. Kırım'da 2014 sonrası doğan çocukların Ukrayna pasaportu alamaması sonucunda bir kriz yaşanıyor.

Rusya'nın seferberlik ilanıyla beraber Kırım'da kendi vatanlarına karşı savaşmaya zorlanan Kırım Tatarları Rusya tarafında askere alınmamak için geçici süreyle Kırım'dan ayrılmak zorunda kalıyor. Gürcistan sınırı üzerinden ülkeyi terk etmek isteyen Kırım Tatarları sınırda problem yaşıyor. 8 yıldır işgal altında olan Kırım'da Ukrayna pasaportu alamayan Kırım Tatarları Gürcistan'a kabul edilmiyor.

2014 yılından sonra doğan Kırım Tatar çocuklara ise doğduklarında Kırım işgal altında olduğu için mecburen Rus pasaportu çıkartılmak zorunda kalınıyor. Gürcistan Kırım doğumlu olup Rus pasaportlu olduğu için çocukların Gürcistan sınırından geçişine izin vermiyor.

DİASPORA HAREKETE GEÇTİ

Bu kriz hem Ukrayna hem Türk Dışişlerine Kırım Tatar diasporası tarafından aktarılarak çözüm aranıyor. Ukrayna Dışişleri krizin çözümüne yönelik Gürcistan makamlarıyla iletişime geçti, Türk Dışişlerinin ise konuya destek vermesi bekleniyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.