SON DAKİKA
Hava Durumu

Herson'da bir kişi daha Numan Çelebicihan Taburuna üye olduğu iddiasıyla alıkonuldu

Herson'da bir kişi daha Numan Çelebicihan Taburuna üye olduğu iddiasıyla alıkonuldu

Haber Giriş Tarihi: 08.09.2022 12:35
Haber Güncellenme Tarihi: 08.09.2022 13:02
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Herson'da bir kişi daha Numan Çelebicihan Taburuna üye olduğu iddiasıyla alıkonuldu

Rus güçleri, işgal altında aldıkları bölgelerine Ukrayna vatandaşlarına baskı uygulamak için farklı bahanelere başvurmaya devam ediyor. Rus işgali altındaki Herson bölgesinde, güya Ukrayna’nın ana kısmında faaliyet gösteren Numan Çelebicihan Taburuna üye olduğu iddiasıyla bir kişi daha alıkonuldu.

Rus işgal güçleri, Herson bölgesinde bir kişiyi daha Numan Çelebicihan Taburuna üye olma iddiasıyla alıkoyduğu öğrenildi. Kırım Tatar Kaynak Merkezinden yapılan açıklamada, işgalcilerin Novooleksiyivka kasabası sakini Kostyantın Tereşçenko’nun evinde 18 Haziran’da arama düzenlediklerini bildirildi. Evde yapılan aramadan sonra Tereşçenko’nun alıkonulduğu aktarılan açıklamada, “Kostyantın’ın ilk önce işkencehaneye dönüştürülen Geniçesk’teki 17 numaralı yüksekokulun bodrumuna götürüldüğü biliniyor. Daha sonra Akmescit tutukevine sevk edilen erkek sözde Numan Çelebicihan Taburuna üye olmakla suçlanıyor” denildi.

NUMAN ÇELEBİCİHAN TABURU NEDİR?

Numan Çelebicihan Taburu oluşturma fikri Ukrayna’da 2016 yılından beri tartışılıyordu. Ancak tabur resmi olarak sadece Rusya Ukrayna’ya geniş çaplı saldırı başlattığı 24 Şubat 2022 tarihinden sonra resmi olarak kuruldu. Diğer yandan, Rus özel servisleri bu bahaneyi uzun süredir kullanarak Kırımlıları kovuşturuyor. 2022 yılından önce işgalciler aynı suçlamalar çerçevesinde Kırım Tatarları Edem Kadırov (4 yıl hapis cezası), Fevzi Sagancı (10,5 yıl hapis cezası), Dilaver Gafarov (9 yıl 10 ay hapis cezası) ve Nariman Mejmedinov (8 yıl hapis cezası), Mecit Ablamitov’u (6 yıl hapis cezası) mahkum etti.

RUSYA, GÜYA TERÖR ÖRGÜTÜ OLARAK TANIDI

Rusya Yüksek Mahkemesinin, 1 Haziran’da Numan Çelebicihan Taburu’nu “terör örgütü” olarak tanıdı. Böylece Rus işgalciler, Kırım Tatarlarına baskıyı arttırmak için bir araç daha elde etmiş oldu. Rusya’nın 24 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna’ya karşı geniş çaplı işgal saldırısı başlatmasından sonra, işgalciler 10’dan fazla kişi Numan Çelebicihan Taburu üyesi olma iddiasıyla alıkoydu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.