SON DAKİKA
Hava Durumu

Holodomor kurbanları İstanbul'da anıldı

Haber Giriş Tarihi: 23.11.2019 17:48
Haber Güncellenme Tarihi: 26.11.2019 15:20
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Holodomor kurbanları İstanbul'da anıldı

Ukrayna'nın İstanbul Başkonsolosluğunda, Stalin'in 1932-1933 yıllarında Ukrayna halkına uyguladığı sun'i açlık olan Holodomor Soykırımını anma etkinliği düzenlendi.

Anma programına; Kırım Tatarlarının milli lideri, Ukrayna milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ve eşi Safinar Cemileva, Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andriy Sıbiga, Ukrayna’nın İstanbul Başkonsolosu Oleksandr Gaman, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı, Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Başkanı Refat Çubarov, Kırım Derneği Genel Başkanı ve DQTK Başkan Yardımcısı Mükremin Şahin, DQTK Genel Sekreteri ve Kırım Derneği Genel Başkan Vekili Av. Namık Kemal Bayar, DQTK Başkan Yardımcısı Lenur İslamov, Türkiye, Ukrayna, Romanya, Kırım Sanayici İş İnsanları Derneği (TURKSİD) Başkanı Ertan Baştuhan, Kırım Derneği ve TURKSİD Ukrayna Temsilcisi İsmet Yüksel, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) üyesi ve Kırım Haber Ajansı kurucusu Gayana Yüksel, TURKSİD kurucu üyesi Alper Yavuzeser katılım gösterdi.

https://www.youtube.com/watch?v=KYXwhTez2aM&feature=youtu.be

Etkinlikte, Kırım Tatarlarının milli lideri Kırımoğlu, Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Sıbiga, KTMM Başkanı Çubarov ve Kırım Derneği Genel Başkanı Şahin konuşmalarını gerçekleştirdi.

Ukrayna Başkonsolosluğunda bayrak yarıya indirildiUkrayna Ankara Büyükelçisi Andriy Sıbiga KIRIMOĞLU, SOVYETLERİN KENDİ HALKINI KATLETMESİNİN HİÇBİR ZAMAN UNUTULMAMASI GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİ Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, 1944 Kırım Tatar sürgünü ve Holodomor'un faili SSCB başkanı Stalin'in

Anma etkinliği kapsamında konuşan Kırım Tatarlarının milli lideri ve Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Stalin rejiminin, kendi insanlarını öldürdüğü Holodomor Soykırımının, dünya tarihinde bir ilk olduğunu ifade etti. Soykırım kapsamında, 6 milyondan 9 milyona kadar insanın öldüğünü hatırlattı. Bunların içinde en az 300 bin kişinin de çocuklar olduğunu ifade etti. Sovyetlerin kendi halkını katlettiği bu olayların, unutulmasına izin verilmemesi gerektiğini ifade etti.

SOVYETLER BİRLİĞİ, YALNIZCA UKRAYNA'YI DEĞİL KIRIM TATAR HALKINI DA AÇLIĞA MARUZ BIRAKTI

KTMM Başkanı Refat Çubarov da, Ukrayna'da 1932-1933 seneleri arasındaki Holodomor Soykırımı öncesi Sovyetlerin, 1921-1922 senelerinde Kırım'daki insanları da açlığa maruz bıraktığını hatırlattı. Çubarov, 1921-22 senelerinde Kırım'da çok büyük bir açlığın olduğunu belirterek, Sovyetlerin bildirdiğine göre, Kırım'da en az 100 bin kişinin öldüğünü ifade etti. O yıllarda hayatını kaybeden 71 bin Kırım Tatarının bulunduğunu aktaran Çubarov, bu sayının daha da fazla olduğunu vurguladı. Çubarov, 1932-33 seneleri arasında Stalin rejiminin işlediği bu insanlık suçunun amacının, Ukrayna'nın Sovyetler Birliği tarafından tamamen kontrol altına alınması olduğunu belirtti. Çubarov, benzer bir şekilde 1944 Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımında da asıl amacın Kırım Tatar milletinin geleceğini yok etmek olduğunu kaydetti.

"UKRAYNA HALKIYLA DAYANIŞMA İÇİNDEYİZ"

Kırım Derneği Genel Başkanı Mükremin Şahin ise, Türkiye'de yaşayan Kırım Tatarlarının bir kısmının 1921-22 yılları arasında yaşanan açlık sonucunda Türkiye'ye geldiğini ifade etti. Şahin, bu bakımdan Sovyetlerin yalnızca Ukrayna halkını değil Kırım Tatar halkını da açlığa maruz bıraktığını kaydetti. Şahin, bu bağlamda, Türkiye'de yaşayan Kırım Tatarlarının, Ukrayna halkıyla samimi olarak bu dayanışmayı gerçekleştirdiğini belirtti.

Anma programının ev sahibi olan Ukrayna'nın İstanbul Başkonsolosu Gaman, Holodomor ile ilgili Kırım Haber Ajansına şu açıklamalarda bulundu:

https://www.youtube.com/watch?v=XjVoYVb6lvs&feature=youtu.be

"Her sene kasım ayının sonunda Ukrayna halkı, 1932-1933 yıllarda yaşanan Holodomor kurbanlarını anıyor. Totaliter bir rejimden dolayı milyonlarca insan hayatını kaybetti. Bu tarihi, gelecek neslimizin hatırlamasını ve böyle olayların hiçbir zaman tekrarlanmamasını istiyoruz. "

HOLODOMOR KURBANLARI ANISINA MUM YAKILDI Ukrayna İstanbul Başkonsolosu Oleksandr Gaman HOLODOMOR'LA İLGİLİ BİLGİLERİN YER ALDIĞI KİTAPLAR DAĞITILDI

Anma programı sonrası, katılımcılara Holodomor'la ilgili bilgilerin yer aldığı; Stanislav Kulçıtskyı'nın yazdığı "Ukrayna'da 1932-1933 Arasında Holodomor: Nasıl? Neden?", Volodımır Vasılenko'nun yazdığı "1932-1933 Yılları Arasında Yaşanmış ve Soykırım Suçu Olarak Nitelendirilen Holodomor'u Hukuki Anlamda Değerlendirme Metedolojisi" ve "Holodomor: Komünizmin Ukrayna'daki Soykırımı" adlı kitaplar dağıtıldı.

STALİN REJİMİNİN İŞLEDİĞİ İNSANLIK SUÇU: HOLODOMOR SOYKIRIMI

Ukrayna’da 1932-33 yılları arasında “Holodomor” adı verilen korkunç bir felaket yaşandı. Holodomor, Ukrayna halkına, komünist Stalin Rusya’sı tarafından yaşatılan sun’i açlık hadiselerine verilen bir isim.

Holodomor olayları, milyonlarca insanın açlıktan öldüğü bir felaket olarak biliniyor. Ukrayna halkının karşı karşıya kaldığı açlık felaketi, Ukraynalıları yok etmeye yönelik Komünist Partisi Merkez Komitesi(Bolşevikler) Başkanı Josef Stalin rejiminin uyguladığı politikaların bir sonucuydu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.