SON DAKİKA
Hava Durumu

Hulusi Akar'dan Yunanistan'a cevap: Akıllı olun

Haber Giriş Tarihi: 13.09.2022 16:43
Haber Güncellenme Tarihi: 13.09.2022 16:43
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Hulusi Akar'dan Yunanistan'a cevap: Akıllı olun

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis'in tepki çeken sözlerine yönelik açıklama yaptı. Bakan Akar, Yunanistan'ın provokasyonlarını ele aldığı açıklamasında, "Tarihten ders alın, yeni maceralara girmeyin. Aynı şeyi tekrarlatmayın bu konuda akıllı olun" dedi.

Yunanistan'ın Ege adalarına tacizde bulunması ve silah konuşlandırması Türkiye-Yunanistan ilişkileri arasındaki gerginliği tırmandırdı. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3 Eylül'de TEKNOFEST'te yaptığı konuşmada Yunanistan'ın Ege Adalarına yönelik tacizi hakkında açıklamada bulunmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Adaları işgal etmeniz bizi bağlamaz. Vakti saati geldiğinde gerekeni yaparız. Hani diyoruz ya: Bir gece ansızın gelebiliriz" ifadeleriyle tepkisini göstermişti.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Erdoğan'ın açıklamasının ardından Türkçe bir şekilde "Ben de onların anlayacağı dilden söyleyeyim: Yunanistan'da dayılıklara geçit yok" diyerek manasız bir açıklamada bulunmuştu. Haddini aşan Başbakan Miçotakis yeni bir açıklamayla gündeme geldi. Miçotakis, "Bir gece ansızın gelebiliriz diyenlere gündüz beklediğimizi söylemek istiyorum" dedi.

YUNANİSTAN İKİ YÜZLÜ BİR SİYASET GÜDÜYOR

Bunun üzerine Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar Yunanistan Başbakanı Miçotakis'e sert bir şekilde yanıt verdi. Yunanistan ile barışçıl ve sabırlı ilişki yürütüldüğünü belirten Akar şu ifadelere yer verdi:

"Yunanistan bir takım provokatif eylem ve söylemlerle her fırsatta gerilimi tırmandırıyor. Yunanistan tarafından her fırsatta yalanlarla Türkiye'yi karalama gayreti var. Bu manada iki yüzlü bir siyaset izlediklerini söylemek yanlış değil. Diplomatik ve barışçıl söylemlerimize yumuşak bir şekilde yaklaşan Yunanistan üçüncü ülkelere gelince yalanlara dayalı olarak Türkiye'yi karalıyor. Türkiye'yi (adaları) işgal etmeyi alışkanlık haline getirdiler. Aynaya baksalar belki utanırlar. Bu kadar aleni riyakarlık olmaz.

Bizim Doğu Akdeniz'de hava kuvvetlerimizin planlı, milli, NATO faaliyetlerimiz var. Bunlarla alakalı Uluslararası hukuk ve karşılıklı mutabakatlar çerçevesinde yaptığımız eğitim faaliyetleri var. Yunanistan bu faaliyetleri Rus malı S-300'lerle taciz ediyor. Bunun müttefiklik de komşulukla da hiçbir alakası yok. Bunlar kabul edilemez. Muhataplarımıza bunu yazılı veya sözlü olarak her platformda onlara ulaştırıyoruz.

"BATI TRAKYA'DAKİ SOYDAŞLARIMIZIN HAKLARINI İHLAL EDİYORLAR"

Batı Trakya'da bizim soydaşlarımız var. Onların isimleri, tarihleri, mezarlıkları her şeyi Türk. Batı Trakya'da ve farklı coğrafyalarda yaşayan soydaşlarımızın haklarını ihlal ediyorlar. Bir taraftan Lozan Anlaşması bir taraftan Paris Barış Anlaşmasında ortaya koyulan metinleri reddediyorlar. Adaların silahsızlandırılması lazım, silahlandırıyorlar.

"TARİHTEN DERS ALIN, AYNI ŞEYİ TEKRARLATMAYIN"

Bakan Akar Yunanistan provokasyonuna yönelik olarak Yunanistan tarafına seslendi:

"Tarihten ders alın diyoruz. Yeni maceralara girmeyin. Bazıları sizin kulağınıza bir şeyler söyleyebilir. Fakat bunların gerçek olmadığını tarihte gördünüz. Aynı şeyi tekrarlatmayın. Bu konuda akıllı olun"

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.