SON DAKİKA
Hava Durumu

İletişim Başkanlığından "Barışa Yönelik Çok Yönlü Diplomasi" kitabı

Haber Giriş Tarihi: 12.09.2022 20:41
Haber Güncellenme Tarihi: 12.09.2022 20:41
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
İletişim Başkanlığından "Barışa Yönelik Çok Yönlü Diplomasi" kitabı

Türkiye Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından “Türkiye'nin İstikrara Katkısı: Barışa Yönelik Çok Yönlü Diplomasi” kitabı yayınlandı. Kitabın takdim yazısı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kaleme alındı. Türkçe ve İngilizce olarak hazırlanan kitapta, Türkiye’nin Ukrayna-Rusya Savaşı’nın sonlanmasına ve bölgesel istikrarın sağlanmasına yönelik attığı adımlar yer alıyor.

Türkiye Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmek için başlattığı savaş hakkında savaşın başlangıcından bu yana Türkiye’nin barış için yaptığı faaliyetleri anlatan bir kitap yayınladı. Kitabın içeriğinde, Türkiye’nin Ukrayna-Rusya Savaşı’nın sonlanmasına ve bölgesel istikrarın sağlanmasına yönelik attığı adımlar yer alıyor. Kitap "Barışın Dünyasını Kurmada Küresel Liderlik", "Türkiye'nin Savaşa Karşı Duruşu", "Diyalog Kanallarının Açık Tutulması", "İnsani ve Girişimci Diplomasi" olmak üzere 4 bölümden oluşmakta.

DÜNYA 5’TEN BÜYÜKTÜR

Kitabın ilk bölümünde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ukrayna ve Rusya tarafları, NATO ve AB gibi uluslararası kuruluşlar ve bölgesel aktörler ile gerçekleştirdiği yoğun diplomasiden bahsediliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Dünya 5’ten Büyüktür” ve “Daha Adil Bir Dünya Mümkün” açıklamaları kapsamında küresel güvenlik mimarisinde düzenlemeler yapılması gerektiği vurgulanıyor.

UKRAYNA’NIN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ

Türkiye’nin savaşın bitmesine yönelik çabaların ele alındığı ikinci bölümde, Ukrayna’nın toprak bütünlüğü vurgusu ve ateşkes çağrısı çerçevesinde yapılan diplomatik girişimler ve detaylar anlatılıyor.

Türkiye’nin Ukrayna- Rusya Savaşı’nda diyalog kanallarının açık tutulmasındaki rolünü anlatan üçüncü bölümde, Ukrayna ve Rusya tarafları arasında denge unsuru olarak Türkiye’nin pozisyonuna dikkat çekiliyor.

Kitabın son bölümünde ise Türkiye’nin insanı merkeze alan diplomasi anlayışı üzerinde duruluyor. Ayrıca kitapta Türkiye’nin Ukrayna’ya yapılan insani yardımları, Karadeniz’in güvenliğinin temini, tahıl koridorunun açılmasında Türkiye’nin öncü rol oynaması ele alınmakta.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.