SON DAKİKA
Hava Durumu

İran polisinden öldürülen Türk kızının ailesine zulüm üstüne zulüm!

İran polisinden öldürülen Türk kızının ailesine zulüm üstüne zulüm!

Haber Giriş Tarihi: 27.09.2022 11:25
Haber Güncellenme Tarihi: 27.09.2022 11:25
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
İran polisinden öldürülen Türk kızının ailesine zulüm üstüne zulüm!

İran'da 22 yaşındaki Mahsa Amini'nin “başörtüsünü düzgün takmadığı” gerekçesiyle gözaltına alındıktan sonra komaya girip hayatını kaybetmesiyle başlayan protestolar devam ediyor. İran'da Türk kızı Aysan Mandan Pasand'ın öldürülmesinin ardından ailesine naaşı teslim etmek için zorla belge imzalattı.

Güney Azerbaycan'ın şehirleri, İran’daki Mahsa Amini protestolarının merkezi oldu. Protestoları silahla bastırmayı tercih eden İran güvenlik güçleri, Güney Azerbaycanlı Türkleri katletmeye başladı. Hadis Nacafi, Cavad Haydari, Seyit Mehdi Musavi'den sonra Mehrdad Gurbani ve Aysan Mandan Pasand'ın da İran rejimine bağlı güvenlik güçleri tarafından öldürüldüğü bildirildi.

İRAN POLİSİ, TÜRK KIZININ NAAŞINI TESLİM ETMEK İÇİN AİLESİNE ZORLA BELGE İMZALATTI

Güney Azerbaycanlı gazeteci Mesut Haray'ın, İran İnsan Hakları Merkezi’nden aktardığına göre, Türk kızı Aysan Mandan Pasand, 21 Eylül'de Tebriz'de öldürüldü. Ancak polis, Pasand’ın naaşının ailesine verilmesi için "Aysan'ın fiziksel bir sorunu olduğunu kabul etmeleri gerektiğini" söyledi.

Aysan'ın annesi ve kız kardeşi, Molla rejiminin baskısıyla bir belge imzaladı. Ayrıca hem Türkçe hem de Farsça bir video çekerek kızlarının naaşını alıp gömmek için yalan söylemek zorunda kaldılar.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.