SON DAKİKA
Hava Durumu

İşgalciler, Herson'da seferberlik ilan etmeye hazırlanıyor

İşgalciler, Herson'da seferberlik ilan etmeye hazırlanıyor

Haber Giriş Tarihi: 28.09.2022 11:50
Haber Güncellenme Tarihi: 28.09.2022 11:51
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
İşgalciler, Herson'da seferberlik ilan etmeye hazırlanıyor

Rus işgal güçlerinin kontrolü altında bulunan Herson bölgesinin kukla yönetimi, “Rusya’ya bağlanma” konulu sözde referandumdan sonra bölge sakinlerinin Rusya’nın ilan ettiği seferberlik kapsamında askere alınmayacağını açıklamıştı. Ancak, Kremlin kontrolündeki sözde yönetimin her zamanki gibi yalana başvurduğu ortaya çıktı.

İşgalci Rusya’nın kontrol altına aldığı Ukrayna bölgelerinde düzenlediği sahte referandumlar biter bitmez Kremlin yönetimi, Herson ve Zoporijjya bölgeleri sakinlerini Rus ordusuna hizmet etmeye zorlamaya başladı. Herson bölgesinin kukla yönetimi, “Rusya’ya bağlanma” konulu sözde referandumdan sonra bölge sakinlerinin Rusya’nın ilan ettiği seferberlik kapsamında askere alınmayacağını duyurmuştu. Ancak işgalcilerin her zamanki gibi yalan söylediği ortaya çıktı.

Sosyal medyada Sözde Herson Valisi Volodımır Saldo tarafından imzalanan seferberlik kararnamesi paylaşıldı. Kararnameye göre işgalci yönetim bölgedeki işletmelerine seferberlik kapsamında asker alınabilecek çalışan listesini oluşturma talimatını verdi. Ayrıca sözde Herson Bölgesi Sağlık Müdürlüğü Başkanından, cepheye gönderilecek başka cerrah, anestezi ve travmatoloji uzmanları başta olmak üzere sağlık görevlilerin listesini oluşturulmasını talep edildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.