SON DAKİKA
Hava Durumu

İsveç: Kuzey Akım saldırılarının hedefi biz değiliz

Haber Giriş Tarihi: 28.09.2022 13:47
Haber Güncellenme Tarihi: 28.09.2022 13:53
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
İsveç: Kuzey Akım saldırılarının hedefi biz değiliz

İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, Kuzey Akım 1 ve Kuzey Akım 2 boru hatlarında meydana gelen sabotaja ilişkin konuştu. Linde, bölgenin uluslararası sularda kaldığını vurguladı.

İsveç Denizcilik İdaresinden dün yapılan açıklamada Kuzey Akım 1 ve Kuzey Akım 2 doğal gaz boru hatlarından Baltık Denizi’ne sızıntı tespit edildiği belirtildi. Denizcilik idaresinin yayımladığı Navtex ile gemilere bölgeye yaklaşmamaları uyarısında bulunuldu.

Konuya ilişkin SVT kamu televizyonuna demeç veren İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, Kuzey Akım doğalgaz boru hatlarına yönelik şüpheli sabotajın İsveç'e yönelik bir saldırı olmadığını söyledi.

"ULUSLARARASI BİR OLAY"

Linde, "Bu İsveç'e yönelik bir saldırı değil çünkü bizim topraklarımızda değil" dedi. Linde sabotajı, "Uluslararası bir olay" olarak nitelendirdi. Linde, ABD Dışişleri Anthony Blinken'in neler olduğunu öğrenmek için destek sunduğunu belirtirken, AB’nin ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in de bilgilendirildiğini söyledi.

Danimarka ve İsveç, Baltık Denizi'nde bulunan iki Kuzey Akım boru hattında meydana gelen büyük sızıntıların, iki ülkenin ortak ekonomik bölgelerine yapılan kasıtlı sabotaj eylemlerinden kaynaklandığını belirtti. Bununla birlikte patlamaların iki ülkenin karasularının dışında olduğunu belirttiler. İsveç ve Danimarka başbakanları da Kuzey Akım 1 ve 2'yi vuran patlamaların İsveç veya Danimarka'ya doğrudan bir askeri tehdit veya saldırıyı temsil etmediğini ifade etti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.