SON DAKİKA
Hava Durumu

Kazakistan'da orman yangını durduruldu

Kazakistan'da orman yangını durduruldu

Haber Giriş Tarihi: 08.09.2022 14:19
Haber Güncellenme Tarihi: 08.09.2022 14:20
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kazakistan'da orman yangını durduruldu

Kazakistan'ın Kostanay bölgesindeki orman yangını, 5. gününde kontrol altına alındı. Kazakistan Acil Durumlar Bakanı Yuriy İlin, yangınla ilgili, "Auliyeköl kasabası yakınındaki yangın lokalize edildi ve bölgede durum kontrol altına alındı" dedi.

Kazakistan'ın Kostanay eyaletindeki orman yangını 5. gününde kontrol altına alındı. Olay yerinde 5 gündür ekibiyle inceleme yapan Kazakistan Acil Durumlar Bakanı Yuriy İlin, söz konusu yangınla ilgili 7 Ağustos 2022 tarihinde yaptığı açıklamada, "Kostanay ve Auliyeköl kasabası yakınındaki yangın lokalize edildi ve bölgede durum kontrol altına alındı. Ekiplerimiz gece gündüz çalışıyor. Bölgede toplam 43 bin hektar alan yandı ve artık açık yangın noktaları kalmadı. Ancak bazı köylerde kontrol ekipleri çalışıyor" ifadesini kullandı.

kazakistanin-kostanay-eyaletindeki-orman-yangini-5-gununde-kontrol-altina-alin YANGIN NEDENİYLE 2 BİN 91 KİŞİ TAHLİYE EDİLDİ

Kazakistan Acil Durumlar Bakanı Yuriy İlin, "İtfaiye ekiplerine teşekkür ederim, orman yangınını söndürme çalışmalarında 1785 kişi yer aldı ve 207 araçla müdahale ettik. Öte yandan yangın nedeniyle bölgeden toplam 2 bin 91 kişinin tahliye etmeye yetiştik" dedi. Ayrıca Bakan İlin, tahliye edilenlerin çoğunun evlerine döndüğünü ifade etti.

KAZAKİSTAN'IN KOSTANAY BÖLGESİNDE BÜYÜK YANGIN ÇIKTI

Kazakistan'ın kuzeyindeki ormanlık alanda 2 Eylül'de çıkan ancak 3 Eylül'de sıcaklıkların 38 dereceye kadar yükselmesi ve şiddetli rüzgar gibi nedenlerle aniden yayılan yangın, çevredeki köylere sıçramıştı. Bölgedeki köylerden tahliyeler başlamış, vatandaşlar için acil hat oluşturulmuştu. Yangından en çok Amankaragay ve Ozernoe köyleri etkilenmiş, tahliye edilmeyi reddeden 86 yaşındaki bir kişi hayatını kaybetmişti. Yangının sıçradığı köylerde 98'i ev olmak üzere toplam 108 bina kullanılamaz hale gelmişti.

Öte yandan Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev de yangın bölgesine gitmiş, evleri yanan aileler için en kısa sürede yeni evlerin yapılacağını ve ormanın eski hale getirileceğini dile getirmişti.

Acil Durumlar Bakanı Yuriy İlyin de orman yangınının olası nedenleri arasında ateş kullanımında dikkatsizlik ve kasıtlı yakma gibi ihtimalleri de değerlendirdiklerini ifade etmişti. Tarım Bakanlığı ise Kazakistan'ın tahıl ambarı konumunda bulunan Kostanay eyaletindeki orman yangınında yaklaşık 16 hektar tahıl alanının zarar gördüğünü açıklamıştı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.