SON DAKİKA
Hava Durumu

Kazakistan, Şi Cinping için güvenlik tedbirlerini artırdı

Haber Giriş Tarihi: 16.09.2022 09:39
Haber Güncellenme Tarihi: 16.09.2022 09:39
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kazakistan, Şi Cinping için güvenlik tedbirlerini artırdı

Kazakistan hükumeti, Çin devlet başkanı Şi Cinping’in Kazakistan ziyareti öncesi herhangi bir taşkınlığın çıkmaması adına güvenlik tedbirlerini artırdı. Kazak hükumeti aldığı güvenlik tedbirleri çerçevesinde; Doğu Türkistan’daki toplama kampına alınan Kazakların haklarını savunan Atayurt İnsan Hakları Derneğinin barışçıl protesto talebi Almata Valiliği tarafından reddedildi.

Çin devlet başkanı Şi Cinping’in 15-16 Eylül Özbekistan’ın tarihi şehri Semerkant’ta düzenlenecek Şangay İşbirliği Teşkilatı zirvesine katılacak. Zirve öncesi Kazakistan’da ziyaretlerde bulunacağını bildirilen Şi için harekete geçen Kazakistan hükumeti, Kazakistan’da her hangi bir taşkınlığın çıkmaması adına bir dizi güvenlik önlemleri alacağını açıkladı.

Alınan tedbirler kapsamında Kazakistan merkezli Atayurt İnsan Hakları Derneğinin Almatı’da Çin rejiminin, Doğu Türkistan’daki Uygur Türkleri başta olmak üzere diğer Türk topluluklarına karşı uyguladığı soykırım politikalarını ve son günlerde gündeme gelen Açlık Soykırımını barışçıl bir şekilde protesto edeceğine dair Almata Valiliğine sunduğu dilekçe iptal edildi.

Almata Valiliği Atajurt İnsan Hakları derneği'nin dilekçesini Çin ve Kazakistan’ın iyi ilişkilerine gölge düşüreceği gerekçesi ile 15 Eylül 2022'de Çin yönteminin Uygur Türklerine karşı uyguladıkları soykırım politikasını protesto etmek amacıyla Şokan Valihanov Meydanı'nda düzenleyeceği barışçıl protesto eylemini yasakladığını açıkladı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.