SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırım Tatar aileler, Rusya-Gürcistan sınır bölgesinde kaldı

Kırım Tatar aileler, Rusya-Gürcistan sınır bölgesinde kaldı

Haber Giriş Tarihi: 29.09.2022 16:47
Haber Güncellenme Tarihi: 29.09.2022 16:48
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırım Tatar aileler, Rusya-Gürcistan sınır bölgesinde kaldı

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, Ukrayna yetkililerine, Rusya’nın ilan ettiği seferberlik nedeniyle Rus işgali altındaki Kırım’ı terk eden Ukrayna vatandaşlarına yardım etmek için çalışma grubu oluşturulması çağrısında bulundu.

Rusya’nın seferberlik ilanıyla beraber Kırım’da kendi vatanlarına karşı savaşmaya zorlanan Kırım Tatarları, Rusya tarafında askere alınmamak için geçici süreyle Kırım’dan ayrılmak zorunda kalıyor. Gürcistan sınırı üzerinden ülkeyi terk etmek isteyen Kırım Tatarları sınırda problem yaşıyor. Aynı durum AB üyesi olan ülkelerin sınırlarında da yaşanıyor.

Rusya-Gürcistan sınırında sıkışıp kalan Kırım Tatar ailelerini görüntülerini paylaşan KTMM Başkanı Refat Çubarov, “Rus ordusuna zorla alınmamak için yarımadayı terk eden Kırım sakinleri Ukrayna vatandaşlarının aileleri birkaç gündür ‘gri bölgede’ bulunuyorlar. Rusya'ya komşu devletlerin sınırlarında ortaya çıkan binlerce Ukrayna vatandaşının trajedisi, bu vatandaşlara yardımın sağlanması konusunda acil kararlar alabilecek Departmanlar Arası Çalışma Grubunun derhal oluşturulmasını gerektiriyor” ifadelerini kullandı.

2014 yılından sonra doğan Kırım Tatar çocuklara ise doğduklarında Kırım işgal altında olduğu için mecburen Rus pasaportu çıkartılmak zorunda kalınıyor. Gürcistan Kırım doğumlu olup Rus pasaportlu olduğu için çocukların Gürcistan sınırından geçişine izin vermiyor. AB ülkeleri ise Kırım'da verilen Rus pasaportu sahiplerini ülkelerine almıyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.