SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırımoğlu, Eskişehir'de Kırım Tatar sığınmacılarla buluştu

Kırımoğlu, Eskişehir'de Kırım Tatar sığınmacılarla buluştu

Haber Giriş Tarihi: 06.09.2022 17:07
Haber Güncellenme Tarihi: 09.09.2022 01:38
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırımoğlu, Eskişehir'de Kırım Tatar sığınmacılarla buluştu


Kırım Tatarlarının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Rus saldırıları yüzünden evlerini terk etmek mecburiyetinde bırakılan Kırım Tatarlarının kaldığı Eskişehir Göç İl Göç İdaresi Barınma Merkezine ziyarette bulundu. Kırımoğlu'na ziyarette; Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar ve Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı İlmi Umerov ve Kırım Tatar diasporasından pek çok isim eşlik etti.Kırım Tatarlarının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu Türkiye'deki temaslarına devam ediyor. Kırımoğlu, Ankara ziyaretinin ardından Eskişehir'de Ukrayna'daki savaştan gelen Kırım Tatarlarının kaldığı barınma merkezini ziyaret etti. Kırımoğlu'nun ziyaretine Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı İlmi Umerov, Kırım Tatar Teşkilatları Platformu ve Kırım Gelişim Vakfı Başkanı Ümit Şilit, Kırım Milli Varlık Fonu Başkanı Lenur Mambetov, Eskişehir Kırım Derneği Başkanı Ercan Bozkurt, Eskişehir Odunpazarı Belediyesi Başkan Yardımcısı Evren Olcay, Türkiye Ukrayna Romanya Kırım Sanayici İş İnsanları Derneği (TURKSİD) Ukrayna Başkanı İsmet Yüksel, Kırım Ailesi Koordinatörü Anife Kurtseitova, TURKSİD Başkanı Ertan Baştuhan eşlik etti.

Kırımoğlu ve beraberindeki heyet, Eskişehir İl Göç İdaresi Geçici Barınma Merkezi Müdürü Murat Aslan tarafından karşılanarak savaştan dolayı Ukrayna'dan Eskişehir'e gelen Kırım Tatarları hakkında bilgi aldı. Barınma merkezini ziyaret eden Kırımoğlu ve beraberindeki heyet, Kırım Ailesi Koordinatörü Anife Kurtseitova ile konuştu. Kurtseitova, sığınmacı çocukların eğitimi ve dil öğrenimi konularını gündeme getirdi ve bu konuda neler yapılabileceği değerlendirildi.Söz konusu ziyaretin ardından Eskişehir Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Kırımoğlu ve beraberindeki heyeti makamında ağırladı. Belediye Başkanı Kurt, Kırım Tatarlarının geçmişten bu yana durumu hakkında bilgi verdi.

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar ziyaret esnasında yaptığı konuşmada, "Ülkemiz zor durumdayken sığınmacıları kabul ettiğiniz için minnettarız. Silahsız olmaz. Türkiye'nin desteği bizim için gurur verici. Türkiye'nin mekik diplomasi ile arabuluculuk çabaları var. Bunları takdir ve teşekkür ediyoruz" ifadelerini kullandı. Bakan Yardımcısı Ceppar, dün Türkiye Dışişleri Bakanlığındaki ziyaretine değinerek Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu ile görüşmesinde savunma destek sözü aldıklarını kaydetti.Kırım Gelişim Vakfı Başkanı Ümit Şilit ise Kırım Tatarlarına yönelik desteklerinden dolayı Odunpazarı Belediye Başkanı Kurt'a teşekkür etti.En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.