SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırımoğlu ve Ceppar Eskişehir Kırım Derneğini ziyaret etti

Haber Giriş Tarihi: 07.09.2022 17:21
Haber Güncellenme Tarihi: 09.09.2022 01:36
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırımoğlu ve Ceppar Eskişehir Kırım Derneğini ziyaret etti

Kırım Tatarlarının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ve Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar beraberindeki Kırım Tatar diasporası temsilcisi pek çok isimle Eskişehir'deki temasları kapsamında Eskişehir Kırım Derneğini ziyaret etti.

Kırım Tatarlarının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ve Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar dün Eskişehir’de resmi temaslarda bulundu. İlk olarak İl Göç İdaresi Barınma Merkezinde kalan Kırım Tatarlarını ziyaret eden Kırımoğlu’nun beraberindeki heyette; Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı İlmi Umerov, Kırım Tatar milli hareketi emektarı Zevcet Kurtumer, Eskişehir Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt, Eskişehir Odunpazarı Belediyesi Başkan Yardımcısı Evren Olcay, Kırım Tatar Teşkilatları Platformu ve Kırım Gelişim Vakfı Başkanı Ümit Şilit, Kırım Milli Varlık Fonu Başkanı Lenur Mambetov, Kırım Ailesi Koordinatörü Anife Kurtseitova, Eskişehir Kırım Derneği Başkanı Ercan Bozkurt, Eskişehir Kırım Halkbilim Araştırma Gençlik ve Spor Kulübü Başkanı Recep Şen, Kırım Derneği İstanbul Şubesi Başkanı Celal İçten, Türkiye Ukrayna Romanya Kırım Sanayici İş İnsanları Derneği (TURKSİD) Ukrayna Başkanı İsmet Yüksel ve TURKSİD Başkanı Ertan Baştuhan yer aldı.

Kırımoğlu ve beraberindeki heyet Eskişehir'deki resmi makamlara ziyaretler gerçekleştirdi. İl Göç İdaresi Barınma Merkezinde kalan Kırım Tatarlarını ziyaretin ardından heyet, Eskişehir Odunpazarı Belediyesi, Eskişehir Valiliği ve Eskişehir Belediyesini ziyaret etti. Heyetin son durağı Eskişehir Kırım Derneği oldu. Kırımoğlu beraberindeki heyeti, Eskişehir Kırım Derneği Başkanı Ercan Bozkurt ve yönetimi karşıladı. Ziyarete TBMM Dışişleri Komisyonu üyesi CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer de katıldı.

Kırımoğlu burada yaptığı konuşmada, Rusya'nın Ukrayna'ya açtığı savaşın sona ermesi için gerçekleştirilen müzakereler süresince Rus tarafının kabul edilemez aptal talepleri olduğunu anlattı. Kırımoğlu, Rusya'nın uluslararası belgelere rağmen haydut davranışlarını sürdürdüğünü Ukrayna'nın ise diplomatik yollarla mücadelesine devam edeceğini vurguladı. Kırımoğlu sözlerine ayrıca şu ifadeleri ekledi:

"KIRIM'I KURTARAMAZSAK GELECEĞİMİZ YOK OLACAK"

"Hazırlıklı olmak lazım. Daha çok sığınmacı gelebilir. Biz istiyoruz ki, bu savaş en yakın zamanda bitsin ve vatanımızı kurtaralım. Ama öyle olmayacak galiba. Biz eğer savaşı kazanmazsak, Kırım'ı işgalden kurtarmazsak Kırım Tatar halkının geleceği yok.

Bizim bu savaşta en zayıf noktamız savunma sistemimizin yetersizliği Ruslar böylece sivil insanlarımızı vuruyorlar. Maalesef savaş, Kırım toprağına da sıçrayacak. Savaştan sadece Ukrayna değil başka ülkelerde etkilenecek, sığınmacı sayısı artacak. Vatandaşlarımızı Türkiye'den başka ülkelere göndermek istemiyoruz, soydaşlarımızın aynı dili konuştuğu inancı paylaştığı Türkiye'nin buna hazırlıklı olması lazım."

Emine Ceppar ise burada Kırım Platformu çerçevesinde yapılan çalışmaları ve elde edilen kazanımları anlattı. Ceppar, Ukrayna'nın Rus işgaline karşı verdiği mücadeleye ilişkin silah desteği olursa Ukrayna'nın zafer elde edebileceğini vurguladı. Ceppar 2014 yılında Kırım'ın işgali sırasında Rusya'ya gerekli yanıt verilmediğini yineleyerek şunları ifade etti:

"Şu anki (savaşta) durum ise bambaşka. Türkiye'yi çok takdir ediyoruz. Bayraktar SİHA'lar var, siyasi baskı var, Rusya'nın hukuksuz adımlarını tanımama politikası var. Gerçek dostluk zor zamanda belli olur, çok memnunuz ki Türkiye destekleriyle yanımızda."

TBMM Dışişleri Komisyonu üyesi CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer toplantı kapsamında yaptığı konuşmada şunları dile getirdi:

"Bence hiç kimse Türkiye'de rahat nefes almamalı. Net bir şekilde bu işgal sona ermek zorunda. Masaya oturunca masada, Kırım bir meze olmamalıdır. Tam tersine net bir şekilde bu işgalin hukuksuzluğu, zulmü sona ermeli. Ve bunun için de sonuna kadar Türkiye Cumhuriyeti devleti destek olmalıdır.
Eskişehir'de buna inanıyorum ki her görüşten vatandaşımız bu konuda hemfikirdir. Eskişehir sonuna kadar Kırım'ın, Kırım Tatar halkının yanındadır ve yanınızda olmaya devam edecektir. Ben bu vesileyle Kırım Derneğine teşekkür etmek istiyorum. Çünkü bu davayı, bu haklı davayı sonuna kadar onlarca etkinlikte ayakta tutmaya çalışıyorlar.

Bazen mesela ben hatırlıyorum, çok soğuk bir havaydı miting yaptık titreye titreye. Oradaki inançla o bizi ısıttı orada. Belki sayımız on binler değildi ama inanan birçok insan oradaydı. Buna benzer etkinlikleri çoğaltmalıyız. Böyle bir eksiğin Türkiye'de olduğunu düşünüyorum.
Tüm Eskişehir Ukrayna'da yaşanan aslında Kırımla başlayan sonrasında ise Ukrayna'nın tamamını hedef alan bu işgalin sonuna kadar karşısındayız. Türkiye Büyük Millet Meclisinde gerek Kırım'da yaşanan bu hukuksuzluğu gerek Ukrayna halkına yönelik zulmü kınayan kararlar, bildiriler çıktı. Bu bildiriler partilerin ortak tutumuyla çıktı. Yeterli mi derseniz yeterli değil, ben TBMM katında yetersiz olduğunu sizler adına gözlemliyorum. Türkiye Cumhuriyetinin sizlerin yanında olduğunu göstermek için daha fazla şey yapılabilir. Yaptıkları güzeldir doğru. Ukrayna'da olsun, Kırım'daki soydaşlarımız arasında olsun daha fazla yapılması yönünde beklenti vardır. Ben de buna katılıyorum. Eğer iktidarda değilseniz çoğu zaman muhalefetin görevi iktidara doğru politikaları göstermektir. İktidara doğruyu, haklıyı, adaleti, hukuku o yönde biz yapıcı teşviklerde bulunuyoruz, bulunmalıyız, bende bu konuda en büyük desteği burada (Eskşehir) Kırım Derneğimizden aldım. Keza benden önce milletvekilliği görevini layığıyla yapmış olan Kazım (Kurt) başkanımızdan görüş tavsiye almaktayım. Ama bu konularda daha büyük mutabakata ihtiyaç duyulmakta. Az önce sizler de işaret ettiniz. Bir kişi iki kişi yetmez. Sesimizin daha gür çıkması için bu konuda eksiğimizi gidermek için de var gücümüzle çaba sarf edeceğiz.

Eskişehir Kırım Derneği Başkanı Ercan Bozkurt, Eskiişehir'de dernek faaliyetlerine değinerek desteklerinden dolayı resmi makamlara teşekkürlerini ifade etti. Bozkurt, Kırımoğlu'na hediye takdim etti.

KIRIMOĞLU ESKİŞEHİR'E TEŞEKKÜR ETTİ

Kırım Tatarlarının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu dernek çıkışı halka açık şekilde yaptığı konuşmada ise şunları kaydetti:

"Büyük ihtimalle, Kırım Yarımadası da savaş alanı olabilir. Biz aslında Eskişehir'e bu savaştan canlarını kurtararak gelen ailelere verilen yardımlara teşekkür etmek istedik. Sığınmacıların sayısı artabilir çünkü Ukrayna'nın işgal altında olan toprakları Kırım dahil serbest olana kadar bu savaş bitmeyecek. Bu savaş, Putinizm ortadan kalkana kadar hem Ukrayna hem de komşu ülkeler için büyük tehlike oluşturacak. Ukrayna, yalnız kendisi için değil tüm hür dünya için savaş veriyor. Bu savaşta elbette, özgür dünyanın desteğini istiyoruz. Türkiye Cumhuriyeti 2014 yılından beri Kırım'ın işgalini tanımadı tanımayacağını her fırsatta ilan ediyor ama yalnız sözle değil de silahla maddi olarak da Ukrayna'ya destek vermeleri lazım. Çünkü eğer, Ukrayna bu savaşı kaybederse, inşallah öyle bir şey olmaz ama bütün dünya bundan zarar görecek. Bu savaşta hep beraber olmamız lazım. Türkiye'ye ziyaretimizde de yöneticilerimizle görüşerek bunu perçinledik. Sığınmacılara verilen destek için bir kez daha teşekkür etmek istiyorum."

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.