SON DAKİKA
Hava Durumu

KTMM Başkanı Refat Çubarov, şehadet yıl dönümünde Numan Çelebicihan ile Çeçen ve İnguş Soykırımını andı

Haber Giriş Tarihi: 23.02.2022 16:17
Haber Güncellenme Tarihi: 23.02.2022 16:19
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
KTMM Başkanı Refat Çubarov, şehadet yıl dönümünde Numan Çelebicihan ile Çeçen ve İnguş Soykırımını andı

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, Kırım Halk Cumhuriyeti hükumetinin ilk başkanı, Kırım Tatar Milli Kurultayı’nın kurucularından, Kırım, Litvanya, Polonya ve Belarus Müftüsü Numan Çelebicihan’ın şehit edilişinin 104. yıl dönümü ile 1944 Çeçen ve İnguş halklarının Sürgününün 78. yıl dönümü dolayısıyla açıklama yaptı.

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, şehadet yıl dönümünde Numan Çelebicihan’ı ve Çeçen ve İnguş Soykırımını andı. Çubarov, KTMM’nin, halkının tarihini koruyan ve Sovyet rejiminin milyonlarca kurbanlarını hatırlayan, komşuların trajedileriyle empati kuran herkesle dayanışma içerisinde olduğunu ifade etti.

NUMAN ÇELEBİCİHAN’IN ŞEHİT EDİLİŞİNİN 104. YIL DÖNÜMÜ

23 Şubat tarihinin Kırım, Kırım Tatar halkı ve tüm Ukrayna tarihi için trajik bir gün olduğunu vurgulayan KTMM Başkanı, “Kırım Halk Cumhuriyeti hükûmetinin ilk başkanı, 1. Kırım Tatar Milli Kurultayı organizatörlerinden biri, Kırım, Belarus, Litvanya ve Polonya Müslümanları Müftüsü, daha sonra Kırım Tatar milli marşı olan ‘Ant Etkenmen’ şiirinin yazarı Numan Çelebicihan, 104 yıl önce, 23 Şubat 1918 tarihinde, Akyar’da (Sivastopol) Bolşeviklerce kontrol edilen Karadeniz Filosu denizcileri tarafından acımasızca işkence edilerek katledildi. Moskova emriyle işlenen acımasız suikast, Kırım Tatar halkının kendi devletini kurma ve Kırım’da yaşayan tüm insanları birleştirme çabalarını bastırmak amacıyla gerçekleştirildi.” diye kaydetti.

ÇEÇEN VE İNGUŞ HALKLARININ SOYKIRIMI

Bununla birlikte 1944 Çeçen ve İnguş halklarının Sürgünü yıl dönümünü de anan Çubarov, şunları kaydetti:

“78 yıl önce, 23 Şubat 1944 tarihinde SSCB’nin NKVD birlikleri Çeçen ve İnguş halklarının anavatanlarından sürgününü başlattı. Farklı değerlendirmelere göre 500 ile 600 bin Çeçen ve İnguş anavatanından sürgün edildi. İki ay sonra benzer korkunç trajedi Kırım’da da yaşandı. 18 Mayıs 1944 tarihinde, Kırım Tatar halkı zorla anavatanından kovuldu. KTMM adına ve şahsi olarak, halkının tarihini hatırlayan, kahramanları ve Sovyet rejiminin milyonlarca masum kurbanının hatıralarını koruyan ve saygıyla anan, komşularının trajedileriyle empati kuran herkesle dayanışma içinde olduğumuzu ifade ediyorum.”

https://qha.com.tr/multimedya/kirim-tatar-halkinin-unutulmaz-lideri-numan-celebicihan-in-sehadetinin-104-uncu-yil-donumu/377149/
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.