SON DAKİKA
Hava Durumu

Macaristan, Rus casusu AP milletvekiline 5 yıl hapis cezası verdi

Macaristan, Rus casusu AP milletvekiline 5 yıl hapis cezası verdi

Haber Giriş Tarihi: 28.09.2022 10:11
Haber Güncellenme Tarihi: 28.09.2022 10:13
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Macaristan, Rus casusu AP milletvekiline 5 yıl hapis cezası verdi

Macaristan Yüksek Mahkemesi, işgalci Rusya adına casusluk yapan eski AP milletvekiline 5 yıl hapis cezası verdi.

Macaristan’da, Rusya adına Avrupa Birliği kurumlarına karşı casusluk, bütçe sahtekarlığı ve kişisel belgelerde sahtecilik yaptığına hükmedilen eski Avrupa Parlamentosu milletvekili Bela Kovacs, Macaristan Yüksek Mahkemesi tarafından suçlu bulundu.

Yüksek Mahkeme, Rus casusu Kovacs’ı 5 yıl hapis cezasına çarptırdı. Ayrıca Rus casusu Kovacs kamu işlerinden 10 yıl men edildi. Gerekçeli karar, gizli veriler içerdiği için kamuoyuna kapalı olarak açıklandı. Rus casusu Kovacs, cezasının 3’te 2’sini tamamladıktan sonra şartlı tahliye edilebilecek.

RUS CASUSU, MOSKOVA’DA YAŞIYOR

Macaristan basınında yer alan haberlerde, Rus casusu Kovacs’ın Rusya’nın başkenti Moskova'da yaşadığı ve Moskova Uluslararası İlişkiler Enstitüsünde ders verdiği belirtilerek, Macaristan'a geri dönmeyi planlamadığı aktarıldı.

2015 YILINDA DOKUNULMAZLIĞI KALDIRILDI

Rus casusu Bela Kovacs’ın Rus diplomatlarla düzenli olarak görüştüğü ve Moskova’ya aylık ziyaretler düzenlediği ortaya çıkmıştı. Bunun üzerine Macar iç güvenlik istihbarat teşkilatı Anayasa Koruma Dairesi, Nisan 2014'te eski Avrupa Parlamentosu (AP) milletvekili Bela Kovacs hakkında rapor hazırlamıştı. AP, Ekim 2015'te Kovacs’ın dokunulmazlığını kaldırmıştı.

DOLANDIRICILIKTAN CEZA ALMIŞTI

Rus casusu Kovacs hakkında ilk olarak 2012 ve 2014 yılları arasında işgalci Rusya adına AB kurumlarına karşı casusluk yaptığı şüphesiyle suçlamalar yöneltilmişti. Macaristan Başsavcısı Peter Polt, AB'nin dolandırıcılıkla mücadele dairesi OLAF'tan, 2012 ve 2013 yılları arasında Kovacs'ın Brüksel'e hiç gelmeyen veya herhangi bir iş yapmamış 4 stajyer tuttuğuna ilişkin bilgileri gerekçe göstererek soruşturma talep etmişti. Polt, Kovacs’ı bütçe sahtekarlığı ve kamu güvenine ihanetle suçlamış, Eylül 2020'de casusluktan beraat eden Kovacs, dolandırıcılık suçlamasıyla 3 yıl ertelemeli olarak 18 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Haziran 2021'de ise Kovacs’ın cezası 5 yıl ertelemeli olarak 2 yıla çıkarılmıştı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.