SON DAKİKA
Hava Durumu

Moskova'da Kırım Tatarlarına destek eylemleri düzenlendi

Moskova'da Kırım Tatarlarına destek eylemleri düzenlendi

Haber Giriş Tarihi: 19.10.2021 10:55
Haber Güncellenme Tarihi: 19.10.2021 10:55
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Moskova'da Kırım Tatarlarına destek eylemleri düzenlendi

Rusya’nın başkenti Moskova’da aktivistler, Rus işgali altındaki Kırım’da Kırım Tatarlarına yapılan baskıyı protesto etmek ve Kırım Tatar halkına destek olmak amacıyla tek kişilik eylemler düzenledi. Eylem organizatörlerinden Olga Mazurova, “İnsanlar ağır hapis cezalarına çarptırılırken sessiz kalmak imkansız” dedi.

Strateji-18 girişiminin aktivistleri, her ayın 18’inde, işgalci Rusya’nın zulmüne maruz kalan Kırım Tatarlarına destek vermek amacıyla tek kişilik eylemler düzenlemeye devam ediyor. Bu ay aktivistler, Moskova’daki Arbat meydanında tek kişilik eylemler gerçekleştirdi. Sosyal medya üzerinden açıklama yapan aktivist Olga Mazurova, insanlar ağır hapis cezalarına çarptırılırken sessiz kalmanın imkansız olduğunu vurgulayarak, “Son 7 sene boyunca farklı yaşlardaki Kırım Tatarları sistematik olarak hapse gönderiliyorlar. Son 2 yılda alıkonulma, mahkeme ve korkunç mahkeme kararlarının sayısı önemli ölçüde arttı. Onlarca yıl hapis cezası veriliyor. Sakin sakin uyuyan insanların evlerine küçük çocukları korkutarak kamuflajlı silahlı yaratıklar baskın düzenliyorlar. Hızlı bir arama yaptıktan sonra erkeği alıkoyarak arkalarında ağlayan anne babaları, eşleri ve çocukları bırakıyorlar.” ifadelerini kullandı.

"GULAG YENİDEN FAALİYETE GEÇTİ..."

İşgalci güçlerin sık sık işkence uyguladığına, akrabaları alıkonulan Kırım Tatarlarıyla görüştürmediğine ayrıca mahkeme binalarına bile yaklaştırmadığına, alıkonulanların çok kötü şartlar altında tutulduğuna dikkat çeken aktivist, “GULAG yeniden faaliyete geçti…” diye belirtti.

Rusya’nın St. Petersburg ve Moskova kentlerinden bir grup Rus aktivist, 18 Mayıs 1944’te Kırım Tatarlarının sürgün edildiği günün anısına “Strateji-18” adı verilen süresiz bir girişim başlattılar. Aktivistler, her ayın 18’inde Rusya’da tek kişilik eylemler düzenliyorlar. Eylemlerin amacı Rus işgali altında bulunan Kırım’daki durumu anlatmak, Rus toplumunu Kırım’daki insan hak ve özgürlüklerinin ihlali hakkında bilgilendirmek.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.