SON DAKİKA
Hava Durumu

NATO'dan Ukrayna’daki Rusya yanlısı ayrılıkçıların sözde referandum kararına kınama

Haber Giriş Tarihi: 23.09.2022 10:05
Haber Güncellenme Tarihi: 23.09.2022 11:05
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
NATO'dan Ukrayna’daki Rusya yanlısı ayrılıkçıların sözde referandum kararına kınama

Dünya kamuoyu, Ukrayna-Rusya Savaşı’nı yeniden alevlendirecek olan Rusya’nın kısmi seferberlik ve Ukrayna’nın işgal edilen bölgelerinde ortaya konulan sözde referandum çabalarına odaklandı. Özellikle, Ukrayna’nın Harkiv’i Rus işgalinden kurtarması, Rusya’nın işgal edilen bölgelerde hakimiyetini kaybetmesi ve Ukrayna ordusunun başarısı, Rusya’yı zora soktu. Çözümü, dünyanın tanımayacağı bir sahte referandum ve kısmi seferberlikte bulan Putin Rusyası’nın çabalarına tepkiler gecikmiyor. NATO, Ukrayna’daki Rusya yanlısı ayrılıkçıların düzenlemeyi planladığı sözde referandumu en güçlü şekilde kınadığını açıkladı.

Rusya’nın Ukrayna’da ortaya koyduğu topyekun işgal girişimi ve saldırıları karşısında Zelenskıy yönetimindeki Ukrayna ordusunun gösterdiği mukavemet, Kremlin’in kimyasını bozdu. Putin Rusyası, işgal ettiği bölgelerde sözde referandum ve ülkede kısmi seferberlik ilan etti. Rusya, yasa dışı oluşturulan sözde Lugansk Halk Cumhuriyeti, sözde Donetsk Halk Cumhuriyeti ve işgal altındaki Herson ile Zaporijjya bölgelerindeki sözde referandumları 23-27 Eylül tarihleri arasında düzenlemeyi planlıyor. NATO'dan söz konusu "referandumlara" tepki olarak yayımlanan yazılı açıklamada, Ukrayna’daki ayrılıkçıların "sözde referandumunun" en güçlü şekilde kınandığı vurgulanarak, tehdit veya güç kullanımından kaynaklanan hiçbir toprak kazanımının meşru kabul edilmeyeceği belirtildi.

"KIRIM'IN İŞGALİNİ TANIMIYORUZ"

NATO'nun açıklamasında, şu ifadeler yer aldı:

"Müttefikler, Rusya'nın Kırım'ı gayrimeşru ilhakını asla tanımıyor ve tanımayacak. Ukrayna'nın Donetsk, Lugansk, Zaporijjya ve Herson bölgelerindeki sahte referandumların hiçbir meşruiyeti yoktur ve BM Şartı'nın açık bir ihlali olacaktır. NATO müttefikleri, onların yasa dışı ve gayrimeşru ilhaklarını tanımayacaklardır."

Rusya'nın kısmi askeri seferberlik de dahil olmak üzere bu kararlarının savaşı daha da tırmandırdığına dikkat çekilen açıklamada, "Rusya'nın sorumsuz nükleer söylemini reddetmeye devam ediyoruz." ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, NATO'nun Ukrayna'nın bağımsızlığına, egemenliğine, toprak bütünlüğüne, meşru müdafaa hakkına olan siyasi ve pratikte desteğinin vurgulanarak "NATO savunma amaçlı bir ittifaktır ve tüm Avrupa-Atlantik bölgesinde barış, güvenlik ve istikrar için çaba göstermeye devam edecektir. Müttefik topraklarının her karışını savunmak ve korumak için birleşmiş durumdayız." denildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.