SON DAKİKA
Hava Durumu

NATO: Putin, nükleer söylemini tekrarlarsa ciddiye almak zorunda kalacağız

NATO: Putin, nükleer söylemini tekrarlarsa ciddiye almak zorunda kalacağız

Haber Giriş Tarihi: 28.09.2022 09:40
Haber Güncellenme Tarihi: 28.09.2022 09:40
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
NATO: Putin, nükleer söylemini tekrarlarsa ciddiye almak zorunda kalacağız

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Avrupa Parlamentosunda Sosyalist ve Demokratlar Grubu'nun toplantısına katılarak bir konuşma yaptı. Konuşmada, Putin'in nükleer tehdidi konu alındı.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Ukrayna’da batağa saplanan işgalci Putin'in köşeye sıkıştıkça nükleer tehditte bulunmasına ilişkin, "Putin'den bu tür nükleer retoriği tekrar tekrar görürsek, bunu ciddiye almamız gerekecek. Bu nedenle, bunun Rusya için ciddi sonuçları olacağı ve nükleer savaşın asla yapılmaması gerektiği mesajını net bir şekilde iletiyoruz." dedi.

Ukrayna'daki savaşa ilişkin NATO’nun iki görevi olduğunu vurgulayan Stoltenberg, birinin Ukrayna'yı desteklemek, diğerinin çatışmanın tırmanmasını engellemek olduğunu ifade etti. Stoltenberg, üye ülkelerin Ulusal Silahlanma Direktörleriyle bu sabah bir toplantı yaparak, Avrupa Birliği ile de iş birliği içerisinde savunma sanayide üretimi artırma, müttefiklerin stoklarını doldurma konularını ele aldığını hatırlattı.

"NATO VE RUSYA ARASINDA TAM TEŞEKKÜLLÜ BİR SAVAŞ DAHA DA KÖTÜ OLACAK"

Stoltenberg, Rusya'nın "sahte referandumlar, nükleer hile, silahlı güçlerin hareketlendirilmesi" hamleleriyle son günlerde çatışmayı tırmandırdığını vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Mesajımız, herhangi bir nükleer silah kullanımının kesinlikle kabul edilemez olduğudur. Bu, çatışmanın doğasını tamamen değiştirir. Rusya, nükleer savaşın kazanılamayacağını ve asla savaşılmaması gerektiğini bilmelidir.

Putin'den bu tür nükleer retoriği tekrar tekrar görürsek, bunu ciddiye almamız gerekecek. Bu nedenle, bunun Rusya için ciddi sonuçları olacağı ve nükleer savaşın asla yapılmaması gerektiği mesajını net bir şekilde iletiyoruz. Sonra elbette başka bir tırmanma türü ortaya çıkacak. Bu Ukrayna'nın ötesinde bir tırmanış olacak. Şu anda Ukrayna'da devam eden savaş kötü ve Ukrayna halkı için bir trajedi elbette, ancak NATO ile Rusya arasında tam teşekküllü bir savaş daha da kötü olacak."

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.