SON DAKİKA
Hava Durumu

Navalnıy, açlık grevine başladı!

Rus muhalif lider Aleksey Navalnıy, hapishanede tıbbi yardım talebinin reddedilmesi nedeniyle açlık grevine başladı. Sırtında ve bacaklarında ağrılar olduğunu belirten Navalnıy, doktor çağırma ve ilaç alma hakkından yararlanamadığını duyurdu.

Haber Giriş Tarihi: 31.03.2021 22:24
Haber Güncellenme Tarihi: 31.03.2021 22:24
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Navalnıy, açlık grevine başladı!

Rus muhalif lider Aleksey Navalnıy, hapishanede tıbbi yardım talebinin reddedilmesi nedeniyle açlık grevine başladı. Sırtında ve bacaklarında ağrılar olduğunu belirten Navalnıy, doktor çağırma ve ilaç alma hakkından yararlanamadığını duyurdu.

Rus muhalif lider Aleksey Navalnıy, tutulduğu hapishanede açlık grevine başladığını duyurdu. Vladimir bölgesindeki Pokrov hapishanesinde tutulan Navalnıy, açlık grevine, kendisine tıbbi yardımın yapılmadığı için başladığını açıkladı. Navalnıy, doktor çağırma ve ilaç alma haklarının bulunduğunu ama bu hizmetlerden yararlanamadığını, sırtında ve bacaklarında ağrılar olduğunu belirtti.

"HÜKÜMLÜLERİN BAŞKA YOLU YOK"

Ayrıca hükümlülerin açlık grevinden başka bir yolu olmadığını savunan Navalnıy, "Peki ne yapmalı? Yasalara uyulması için açlık grevi ilan ettim. Bana doktor göndersinler. Aç yatıyorum." diye kaydetti.

RUS MUHALİF NAVALNIY’IN ZEHİRLENMESİ VE RUSYA’DA TUTUKLANMASI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in en önemli rakibi olarak kabul edilen Navalnıy, 20 Ağustos 2020 tarihinde Tomsk şehrinden Moskova’ya yolculuk yaptığı sırada uçakta fenalaşmıştı. Sibirya’dan Moskova’ya dönüşü sırasında uçakta rahatsızlanan 44 yaşındaki Rus muhalif lider Aleksey Navalnıy’ın çayına karıştırılan bir maddeyle zehirlendiği iddia edilmişti. Muhalif lideri taşıyan uçak Omsk’a acil iniş yaptıktan sonra Navalnıy bilinci kapalı bir şekilde ambulansla alınarak hastaneye kaldırıldı. Muhalefet, Aleksey Navalnıy’ın Kremlin tarafından zehirlendiği kanaatinde.

Navalnıy, ailesinin ve yakınlarının talebi sonrası 22 Ağustos 2020 tarihinde Almanya’nın başkenti Berlin’e götürüldü. Almanya Başbakanı Angela Merkel, Navalnıy’ın zehirlenerek susturulmaya çalışıldığını ifade etti. NATO ve Avrupa Birliği (AB), Rusya’dan Navalnıy’ın zehirlenmesi ile ilgili ayrıntılı bir soruşturma yürütmeye talep ederken, Rusya Navalnıy’ın zehirlenmesiyle ilgili suçlamaları reddetti.

Alman hükumeti, Berlin’de tedavisi devam eden Rus muhalif Aleksey Navalnıy’ın kesinlikle zehirlendiğini açıkladı. Hükumet Sözcüsü Steffen Seibert, 2 Eylül 2020 tarihinde sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, Navalnıy’ın Noviçok grubuna ait bir maddeyle zehirlendiği gösteren tartışmasız kanıtlara ulaşıldığını belirtti. Zehirlenme olayını Navalnıy’a yapılan bir saldırı olarak nitelendiren Seibert, Alman hükumetinin bunu sert bir şekilde kınadığını kaydetti.

Daha sonra, Fransa ve İsveç’ten iki uluslararası laboratuvar, Navalnıy’ın Noviçok klasmanındaki kimyasal bir maddeyle zehirlendiğini doğruladı. Navalnıy, 22 Eylül’de tedavi gördüğü hastaneden taburcu edildi.

Ülkedeki yolsuzluklara karşı verdiği mücadeleyle bilinen eski avukat Navalnıy, Kremlin önünde düzenlediği protestolarla tanınıyor. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, sık sık cezaevine giren Aleksey Navalnıy’y 2012-2014 yıllarında cezaevinde kalırken, Moskova’yı insan hakları ihlalinden suçlu bulmuştu. Mahkeme Navalnıy’ın politik saiklerle içeride tutulduğuna hükmetmişti.

Tedavi gördüğü Almanya’dan döner dönmez, Moskova’da havalimanında gözaltına alınan Rus muhalif Aleksey Navalnıy hakkında 18 Ocak tarihinde tutuklama kararı alındı.
Rusya Federal Cezaevi Servisinin talebi üzerine Navalnıy aleyhinde açılan dava 2 Şubat tarihinde Moskova Şehir Mahkemesinde görüldü.

Rus muhalif Aleksey Navalnıy’ın 3,5 yıllık ertelenmiş hapis cezası, adli kontrol şartlarını yerine getirmediği gerekçesiyle normal hapis cezasına çevrildi. Son olarak Navalnıy’ın 3,5 yıllık ertelenmiş hapis cezasının, normal hapis cezasına çevrilmesi için yapılan itiraz 20 Şubat 2021 tarihinde reddedildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.