SON DAKİKA
Hava Durumu

Özbekistan ve Kırgızistan arasında sınır anlaşması

Haber Giriş Tarihi: 26.09.2022 21:38
Haber Güncellenme Tarihi: 26.09.2022 21:38
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Özbekistan ve Kırgızistan arasında sınır anlaşması

Kırgızistan Hükümeti, Başkent Bişkek'te bir araya gelen Kırgızistan ve Özbekistan devlet yetkilileri iki devlet arasındaki sınır anlaşmazlıklarına son vererek sınır anlaşma protokolü imzaladığını bildirdi.

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, bugün Kırgızistan ve Özbekistan hükümet delegasyonlarının "Kırgız-Özbek devlet sınırının sınırlandırılması ve çizilmesi" konulu ortak toplantısına katılmak üzere Bişkek'e gelen Özbekistan Başbakanı Abdulla Aripov'u kabul etti. Cumhurbaşkanı Caparov, toplantının sonuçlarının iki ülkenin çıkarına Kırgız-Özbek devlet sınırının sınırlandırılmasına ilişkin yasal sürecin en kısa sürede tamamlanmasına yardımcı olacağına güvendiğini ifade etti.

Kırgızistan Hükümeti tarafında yapılan açıklamada, Kırgızistan ve Özbekistan hükümetleri arasındaki sınır belirleme heyetlerinin, Kırgızistan başkenti Bişkek'te bir araya geldiği duyuruldu. Toplantının ardından Kırgızistan Milli Güvenlik Devlet Komitesi Başkanı ve Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Kamçıbek Taşiyev ile Özbekistan Başbakanı Abdullo Aripov arasında sınır belirleme ortak protokol imzaladığı ifade edildi.

İKİ ÜLKE ARASINDAKİ SINIR SORUNU

Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından 1991'de bağımsızlıklarını ilan eden Kırgızistan ve Özbekistan sınır sorunlarıyla karşı karşıya kaldı. Sınır hatlarının kesin olmadığı ve her eylemin sınır ihlali sayıldığı tartışmalı bölgelerdeki belirsizlik yüzünden eğitim, sağlık ve birçok alanda sorunlar ortaya çıktı. Kırgızistan’da 7 Nisan 2010’da kanlı iktidar değişikliğinin ardından Özbek asıllı Kırgızistan vatandaşların yoğun yaşadığı Oş ve Celalabad Bölgeleri’nde 500 kişinin öldüğü, 3 bin 500 kişinin yaralandığı ve binlercesinin de Özbekistan sınırına sığınmasıyla sona eren çatışmaların ardından iki ülke arasında ilişkiler gerginleşti.

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Atambayev ve Özbekistan Devlet Başkanı Mirziyoyev, Aralık 2016'da Özbekistan'ın Semerkant kentinde bir araya gelerek iki ülke arasındaki sınır sorununun çözülmesini kararlaştırmıştı. İki ülke arasındaki tartışmalı sınır toplam bin 370 kilometreden oluşurken, imzalanan anlaşma bin 170 kilometrelik sınırı kapsıyor. Taraflar, tartışma konusu sınırın geriye kalan 200 kilometrelik kısmıyla ilgili de yakın zamanda çözüme varma taahhüdünde bulundu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.