SON DAKİKA
Hava Durumu

Polisleri ilgilendiren yeni yönetmelik açıklandı! Şark görevi için yeni mezunlar önce batıya atanacak

Haber Giriş Tarihi: 09.02.2022 14:51
Haber Güncellenme Tarihi: 09.02.2022 14:51
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Polisleri ilgilendiren yeni yönetmelik açıklandı! Şark görevi için yeni mezunlar önce batıya atanacak

İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğünün yönetmelik değişikliğiyle polislerin şark görev süreleri düşecek. Yeni yönetmeliğe göre yeni mezunlar önce Batı’ya atanacak.

İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğünün personellerden aldığı talep üzerine, Doğu ve Güneydoğu’daki il ve ilçelerde görev sürelerinin düşeceğini beyan etti. Son aşamaya gelinen Emniyet Hizmetleri Sınıfı Mensupları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğine göre, bu bölgelerde görev yapan 62 bin 630 personel bu sürelere tabi olacak. Ancak hizmet süresi artırılan bazı yerlerde görev yapan polisler bu artıştan etkilenmeyecek.

7 BİN 500 POLİS ŞARK GÖREVİNİ TAMAMLAMIŞ OLACAK

Yönetmeliğe göre, ikinci şark görevini yapmakta olan personel, görev süresi 2 yıl olan birimler haricinde, yeni düzenlenen sürelerden 1 yıl eksik görev yapması halinde şark görevini tamamlamış sayılacak. Ancak Emniyet Müdürü ve Emniyet Amiri rütbesindeki personel bu uygulamaya dahil edilmeyecek. Bu düzenlemeyle yaklaşık 7 bin 500 polis, şark görevini tamamlamış olacak.

Bunun yanı sıra şark görevinden muafiyet ve nüfusa kayıtlı olduğu yere atanma hakkından yararlanan şehit ve gazi yakınları bu haktan yararlanmaya devam edecek. Aynı zamanda mevzuat sebebiyle bu haklardan yararlanamayan şehit ve gazi yakınları da bu kapsama dahil edilecek.

TEK ÇOCUK OLAN POLİSLERE MAZERET ATAMASI İMKANI

Polislerin sadece kendisi, eşi veya çocuklarının sağlık durumları nedeniyle talep edebildiği mazeret atamasının da kapsamı genişletilecek. Bu çerçevede de mahkeme kararıyla vasi tayin edilmesi şartıyla evin tek çocuğu olan polis, anne ve babasının sağlık durumu nedeniyle atama talep edebilecek. Aynı şartla tek kardeşi olan polis de kardeşinin sağlık durumu nedeniyle atama isteyebilecek.

Eşleri, kamuoyunda "çakılı kadro" olarak bilinen "sabit personel istihdamı" kapsamında olan polislerin ise çalıştığı birimin hizmet süresini tamamlaması üzerine, talebi halinde Emniyet Teşkilatında Genel İdare Hizmetleri Sınıfına atanabilmesi kolaylaştırılacak.

Mezun olan polisler öncelikli olarak batı illerine atanacak. Mesleğe önce batı illerinde başlayan personel, görev yapmakta olduğu ilin süresi bitmeden atamaya tabi olmayacak, görev süresini bitirmesinin ardından bu durumda olanlar 2. bölge (şark) illerine atanacak.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.