SON DAKİKA
Hava Durumu

Rus mahkemesi, Kırım Tatar siyasi tutsağın esaret süresini uzattı

Rus mahkemesi, Kırım Tatar siyasi tutsağın esaret süresini uzattı

Haber Giriş Tarihi: 15.10.2021 10:20
Haber Güncellenme Tarihi: 15.10.2021 10:20
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rus mahkemesi, Kırım Tatar siyasi tutsağın esaret süresini uzattı

İşgalcilerin Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurguladığı sözde Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde yasa dışı alıkonulan Kırım Tatar siyasi tutsak İsmet İbragimov’un esaret süresi uzatıldı. Düzmece dava çerçevesinde alıkonulan İbragimov 3 ay daha tutuklu kalacak.

Rusya’nın Rostov-na-Donu şehrindeki Güney Askeri Bölge Mahkemesi, işgalcilerin Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurguladığı sözde Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde yasa dışı alıkonulan Kırım Tatar siyasi tutsak İsmet İbragimov’un tutukluluk süresini uzatma kararı aldı. Avukat Ayder Azamatov, mahkemenin İbragimov’un tutukluluk halinin 24 Ocak 2022 tarihine kadar devam etmesine karar verdiğini bildirdi. Avukat mahkemenin her zamanki gibi savunmanın tüm taleplerini reddettiğin belirtti.

TOPLU BASKINLAR SONUCU 7 KİŞİ ALIKONULDU

Bilindiği üzere, işgalci güçler 7 Temmuz 2020 tarihinde sabah erken saatlerde bir dizi eve baskın düzenlemişti. Baskınlar sonucu 7 kişi alıkonulmuştu. Ertesi gün işgalci mahkeme görme engelli Aleksandr Sizikov hakkında ev hapsi ve 6 Kırım Tatarı Alim Sufyanov, Seyran Hayretdinov, Zekeriya Muratov, İsmet İbragimov, Vadim Bektimirov ve Emil Ziyadinov hakkında tutukluluk kararı almıştı. İşgalciler Kırım Tatarlarını Rusya Ceza Kanununun 205.5. maddesinin 1. ve 2. fıkrası uyarınca Rusya’da terör örgütü olarak kabul edilen bir örgütü organize etmekle ve örgütün faaliyetlerine katılmakla suçlamıştı.

İşgalci mahkeme Şubat 2021'de İbragimov’u, yasa dışı şekilde Akmescit’ten (Simferopol) Rostov-na-Donu’nun 1 numaralı tutukevine sevk etmeye kararı almıştı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.