SON DAKİKA
Hava Durumu

Rusya 343 Ukraynalı çocuğu öldürdü

Rusya 343 Ukraynalı çocuğu öldürdü

Haber Giriş Tarihi: 14.09.2022 13:25
Haber Güncellenme Tarihi: 14.09.2022 13:25
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rusya 343 Ukraynalı çocuğu öldürdü

Rusya, Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne yönelik başlattığı savaşta bin 133 çocuğun yaralanmasına ve 343 çocuğun ölümüne sebep oldu.

Rusya 24 Şubat 2022'de Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne yönelik başlattığı savaşta bebek, çocuk, kadın, yaşlı demeden saldırılarına devam ediyor. Yedi aydır devam eden savaşta işgalci Rusya, Ukrayna'da yüzlerce çocuğun ölümüne sebep oldu.

UKRAYNA'DA 343 ÇOCUK RUS SALDIRILARI YÜZÜNDEN HAYATINI KAYBETTİ

Ukrayna Başsavcılığından yapılan açıklamaya göre 24 Şubat-14 Eylül tarihleri arasında Rus saldırıları yüzünden bin 133 çocuk yaralandı, 343 çocuk hayatını kaybetti. Başsavcılık tarafından yapılan açıklamada devam eden saldırılar yüzünden sayıların kesin olarak tespit edilmediği, ölü ve yaralı sayısının daha çok olabileceğinin altı çizildi.

Ukraynalı çocukların savaşta en çok etkilendiği bölgede Donetsk'te 393, Harkiv'de 209, Kıyiv'de 116, Mıkolayiv 72, Çernigiv'de 68, Lugansk'ta 61, Herson'da 55, Zaporijjya'da 46, Dnipropetrovsk'ta 26 şeklinde sıralanıyor.

Ayrıca Rus saldırıları yüzünden 2 bin 480 eğitim kurumu zarar görürken bunlardan 289'u tamamen yok edildi.

UKRAYNA-RUSYA SAVAŞI YEDİNCİ AYINDA DEVAM EDİYOR

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş yedinci ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor. İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı.

Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, 8 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi. Ancak, savaş mağduru Ukraynalıların sayısının bundan çok daha fazla olduğu biliniyor. Ayrıca, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.