SON DAKİKA
Hava Durumu

Rusya’dan Türkiye’ye kaçanlar nedeniyle kiralar "uçuşa" geçti

Haber Giriş Tarihi: 30.09.2022 20:24
Haber Güncellenme Tarihi: 30.09.2022 20:31
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rusya’dan Türkiye’ye kaçanlar nedeniyle kiralar "uçuşa" geçti

İşgalci Rusya’nın ilan ettiği seferberlik nedeniyle ülkeden kaçışlar sürüyor. Seferberlikten kaçanlar yoğun olarak Antalya’ya gelmeye başladı.

Şubat ayında emperyalist hırslarla Ukrayna’ya saldıran işgalci Rusya’dan kaçışlar devam ediyor. İşgalci Putin’in ilan ettiği seferberlikten kaçan birçok Rus, Antalya’ya geldi. Rusya’dan Antalya uçuşları binlerce doları buluyor. 2 aydır sabitleşen kira fiyatları, işgalci Rusya’nın seferberlik ilanı sonrasında yeniden yükselişe geçti. Hürriyet yazarı Fulya Soybaş, işgalci Rusya’da ilan edilen kısmi seferberlik sonrası Türkiye’ye gelen Ruslar nedeniyle emlak piyasasının “uçtuğunu” yazdı.

VATANDAŞLIK ALMAK İÇİN EV BAKAN ÇOK

Soybaş’ın köşesinde Antalya Emlakçılar Odası Başkanı İsmail Çağlar ile yaptığı görüşme yer aldı. Çağlar “Satın alacaklar için en önemli kıstaslardan biri evin deniz kenarı ya da deniz manzarasına sahip olması. Alıcılar, ki gelenlerin yüzde 5-10 kadarı, genelde 1-2 ay kadar otelde kalıyor ve iyice araştırıp pazarlık yapıyorlar. Vatandaşlık alabilmeleri için 250 bin dolar şartı var, bu da yaklaşık 4 milyon 700 bin civarı. O aralıkta ev bakan fazla.” dedi.

KİRALIK EV YOK

Kiralık ev talebinin 2-3 katına çıktığını vurgulayan Çağlar, “Gel gör ki kiralık ev yok! Yeni evlenecek çiftler, tayini çıkanlar, öğrencilerimiz... Hepsi zor durumda çünkü ev bulmak iğne ile kuyu kazmak gibi. Tek temennimiz devletimizin yeni başlattığı TOKİ projesinin bir an önce hayata geçmesi. Ayrıca mayıs, haziran, temmuzda yüksek kira balonu vardı bu bölgede. O balon patladı. Savaş sonrası evlerini yüksek kiralara veren ev sahiplerinin çoğu kira alamadı. Antalya mahkemesi ev sahibi-kiracı davaları ile dolu. Fiyatlar şu an nispeten normale döndü ama şimdi de ev yok." dedi.

BU SATIŞLAR TÜRK ALICI LEHİNE DEĞİL

Soybaş’ın yazısında Gayrimenkul stratejisi firması Cube İstanbul’un Kurucu Başkanı Ceren Kumbasar’ın sözleri de yer aldı. Kumbasar, "Orta-uzun vadede bu satışların Türk alıcı lehine olacağını söylemek pek de mümkün değil. Bu hareketlilikten önce ev fiyatlarındaki artış durmuş, sıfırlanmaya yaklaşmıştı. Faiz ve döviz kurunun düştüğü günler için umudumuz vardı ama bu ‘kısmi’ seferberlik meselesi sonrası fiyatlar yeniden artışa geçti. Bu durum gözümü korkutuyor ve özellikle kiracılar için de büyük bir sorun olabilir çünkü ‘Bekle, gör’ taktiği uygulayıp almadan önce kiralayan yabancı sayısı hayli fazla. O nedenle bu kış önce kiraların sonra da alım fiyatlarının artacağını düşünüyorum. Emlak sitelerine bakın, 2 aydır sabit olan kiralar son 15 gündür yeniden yükselişte." ifadelerini kullandı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.