SON DAKİKA
Hava Durumu

Rusya Mıkolayiv'e füzeyle saldırdı: 2 kişi hayatını kaybetti

Haber Giriş Tarihi: 14.09.2022 09:24
Haber Güncellenme Tarihi: 14.09.2022 10:31
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rusya Mıkolayiv'e füzeyle saldırdı: 2 kişi hayatını kaybetti


İşgalci Rusya, gece saatlerinde Ukrayna’nın Mıkolayiv kentine füze saldırısı düzenledi.Rus işgal güçleri, bugün Mıkolayiv kentine füze attı. Mıkolayiv Belediye Başkanı Oleksandr Senkeviç, saldırı ile ilgili yaptığı açıklamada, “Bu gece saat 01.00 civarında Mıkolayiv’e çoklu saldırı düzenlendi. Saldırıda konutlar da zarar gördü. Saldırı sonuçları ile ilgili detaylı bilgileri topluyoruz.” dedi.Belediye başkanı, saldırıların yapıldığı bölgelerde arama kurtarma ve kamu hizmetleri ekiplerinin çalışmaya devam ettiğini belirtti.SALDIRIDA 2 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Mıkolayiv Bölgesi İdaresi Başkanı Vitaliy Kim gece saatlerinde gerçekleşen saldırı hakkında yaptığı açıklamada, Rus işgalci güçlerinin Mıkolayiv’deki ısı ve elektrik santrallerini hedef aldığını bildirdi. İşgalcilerin S-300 füzeleriyle saldırdığını belirten Kim, kritik altyapı tesisleri dışında saldırı sonucu bir eğitim kurumunun, çok katlı apartmanın zarar gördüğünü ayrıca 2 kişinin hayatını kaybettiğini ve 3 kişinin yaralandığını aktardı.

UKRAYNA-RUSYA SAVAŞI


Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş yedinci ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor. İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti. Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı.Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, 8 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi. Ancak, savaş mağduru Ukraynalıların sayısının bundan çok daha fazla olduğu biliniyor. Ayrıca, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.