SON DAKİKA
Hava Durumu

Rusya, Ukrayna'daki tren istasyonuna saldırdı!

Haber Giriş Tarihi: 25.08.2022 11:44
Haber Güncellenme Tarihi: 25.08.2022 19:45
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rusya, Ukrayna'daki tren istasyonuna saldırdı!

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Bağımsızlık Günü'nün 31. yıl dönümünde Rus güçlerinin Ukrayna'ya saldırdığını kaydetti. Rusya, Dnipropetrovsk ilindeki Çaplan kasabasında yer alan tren istasyonuna füze attı. 5 kişinin yanarak yaşamını yitirdiği saldırıda, 11 yaşındaki bir kız çocuğunun da aralarında bulunduğu 22 kişi hayatını kaybetti.

Ukrayna, Bağımsızlık Günü'nün 31. yıl dönümünde güçlü direnişine devam ederken, işgalci Rusya dün akşam saatlerinde Dnipropetrovsk kentindeki Çaplan kasabasında bulunan tren istasyonuna füze attı.

5 KİŞİ YANARAK HAYATINI KAYBETTİ

Ukrayna'daki alt yapı tesislerini ve sivilleri hedef alan Rusya, biri 11 yaşındaki bir kız çocuğunun da aralarında bulunduğu 22 kişinin ölümüne sebep oldu. İşgalciler tarafından fırlatılan füze sonucu 5 kişi arabada yanarak hayatını kaybetti. Saldırı sırasında bir evin yıkıldığı bildirildi.

CAN KAYBI SAYISI 25'E YÜKSELDİ

İşgalci Rus ordusunun düzenlediği füze saldırısında, ölen sayısının 25'e yükseldiği açıklandı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) yaptığı açıklamada, 4 vagonun yandığını belirterek, 50 kişinin yaralandığını söyledi. Cumhurbaşkanı Zelenskıy, "Bağımsızlık günümüz bu gece sona eriyor. Ama bağımsızlık savaşımız bitmedi, bitmeyecek. Bağımsızlığımızın 32'nci, 33'üncü ve nice yıl dönümleri yeryüzünde devam edecek. Ukrayna sonsuza dek yaşayacak ve her gün daha da güçlenecek" değerlendirmesini yaptı.

Cumhurbaşkanı Zelenskıy, tren istasyonlarındaki çalışmaların devam edeceğini kaydetti. Zelenskıy, "İşgalcilere yaptıkları her şeyin sorumluluğunu kesinlikle yükleyeceğiz, işgalcileri toprağımızdan göndereceğiz" ifadesine yer verdi.

UKRAYNA-RUSYA SAVAŞI YEDİNCİ AYINDA

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş yedinci ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor. İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı. Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, 8 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi. Ancak, savaş mağduru Ukraynalıların sayısının bundan çok daha fazla olduğu biliniyor. Ayrıca, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.