SON DAKİKA
Hava Durumu

Tamila Taşeva: Rusya, seferberliği kullanarak Kırım Tatar halkını yok etmek istiyor

Tamila Taşeva: Rusya, seferberliği kullanarak Kırım Tatar halkını yok etmek istiyor

Haber Giriş Tarihi: 22.09.2022 21:56
Haber Güncellenme Tarihi: 22.09.2022 21:56
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Tamila Taşeva: Rusya, seferberliği kullanarak Kırım Tatar halkını yok etmek istiyor

Kremlin yönetimi dün ülke çapında kısmi seferberlik ilan etti. İşgalci Rusya’nın başlattığı seferberlik çerçevesinde Kırım’da da cepheye gönderecek kurbanları toplamaya başladı. İşgalcilerin özellikle Kırım Tatarlarının yoğun yaşadığı yerleşim yerlerinde askere çağırma celpleri dağıttığı bildirildi.

Rusya açtığı savaşta büyük kayıplar verdikten sonra Ukrayna’ya gönderecek asker bulamadı ardından seferberlik ilan etmek zorunda kaldı. Rusya devlet başkanı Vladimir Putin dün sabah söz konusu seferberlik duyurusunu yaptı. Tabii ki, tarihte her zaman olduğu gibi emperyalist Rusya ilk başta azınlık hakları cepheye göndermek üzere toplamaya başladı. Rus işgali altındaki Kırım’da işgal güçlerinin özellikle Kırım Tatarlarının yoğun yaşadığı bölgelerde celpler dağıttığı bildirildi. 

KIRIM'DA CELP KAĞITLARI DAĞITILMAYA BAŞLADI

Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Daimi Temsilcisi Tamila Taşeva, bugün sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, işgalcilerin Kırım Tatarlarının yoğun yaşadığı yerlerde okul, çarşı, iş merkezlerine baskın yaparak celpleri dağıttığını bazı durumlarda erkekleri alıkoyarak araçlara bindirerek askere alma merkezlerine götürdüğünü bildirdi. Taşeva, “Bize konuşan kaynaklara göre, 18-50 yaş arası erkeklere celpler dağıtılıyor, hiçbir hastalığı bakmaksızın. Örneğin Zuya kasabasında 100 Kırım Tatar erkeğine celpler dağıtıldı. Kasabadaki okula girip tüm erkek öğretmenlerine celp dağıttılar” dedi.

Elde ettikleri bilgilere göre Kırım genelinde binden fazla celp dağıtıldığını belirten Taşeva, “Biz bunu, işgalci yönetiminin ve Kremlin’in, bunca yıldır işgalcilere destek vermeyen, şimdi ise Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin eylemlerini aktif olarak destekleyen ve savaşa karşı çıkan Kırım Tatarlarını cezalandırmaya yönelik gösterici bir eylem olduğunu görüyoruz. Bunun Kırım Tatarları için anlamı bir felakettir. Hayatını kaybeden veya yaralanan binlerce Kırım Tatar erkek sayısı az olan Kırım Tatar halkının gelecek birkaç nesili etkileyecektir. Kırım Tatarları arasında erkek nüfus daha az (sürgün sonuçları)” ifadelerini kullandı.

Bunun dışında Rusya’nın Kırım Tatarlarını Ukrayna’ya karşı savaşmaya zorunda bıraktığını belirten Taşeva, “Seferberliği kullanarak Kırım Tatarlarını yok etmek istiyorlar. Rusya’nın bu sıradaki suçunu dünyaya duyurmalıyız” dedi. Rusya’nın uluslararası hukuku ihlal etmeye devam ettiğini vurgulayan Taşeva, Kırım Tatarlarını kalabalık yerlerden kaçınmaya davet ederek, “Askerliğe alınmamak için elinizden geleni yapın, tüm yasal ve ‘yasal olmayan’ yöntemleri kullanın kullanın.” çağrısında bulundu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.