SON DAKİKA
Hava Durumu

Taşeva: Rus ordusuna hizmet vermek istemeyen Kırımlılar yarımadayı terk ediyor

Taşeva: Rus ordusunda hizmet yapmak istemeyen Kırımlılar yarımadayı terk ediyor

Haber Giriş Tarihi: 05.09.2022 16:58
Haber Güncellenme Tarihi: 05.09.2022 16:58
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Taşeva: Rus ordusuna hizmet vermek istemeyen Kırımlılar yarımadayı terk ediyor

Rus işgal altındaki Kırım'da yaşayan Ukrayna vatandaşları, Rus ordusunda hizmet etmekten kaçınmak için farklı yollarla yarımadayı terk ediyor. Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Daimi Temsilcisi Tamila Taşeva, Kırımlıların Rusya üzerinden başka ülkelere çıkmak zorunda kaldığını belirtti.

Kırım’ı işgal altında tutan Rusya, 2015 yılından bu yana yarımadada toplamda 14’ten fazla yasa dışı askere alma kampanyası düzenledi. Rus ordusuna katılmak istemeyen Kırımlılara işgalci yönetim baskı uyguluyordu. Rusya’nın Ukrayna’ya geniş çaplı işgal saldırısı başlamasıyla birlikte Rus ordusunda askeri hizmete zorlanan Kırımlıların sayısı arttı. Ukrayna’ya karşı savaşmak istemeyen Kırımlılar farklı yollarla yarımadayı terk etmeye başladı.

Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Daimi Temsilcisi Tamila Taşeva, bugün yaptığı açıklamada Rusya’nın yeni bir askere alma kampanyasını başlatmaya hazırlandığını ve işgal güçlerinin tarafından savaşmak istemeyen Kırımlıların yarımadayı terk ettiğini belirterek, “Yerel sakinler Gürcistan, Ermenistan, Türkiye ve diğer ülkeler üzerinden Kırım’ı terk ediyor.” dedi.

"KIRIM'I TERK EDİYORLAR"

Kırımlılar için Herson ve Zaporijjya bölgeler üzerinden Ukrayna’nın kontrolü altındaki bölgelere ulaşmak çok zor olduğunu belirten Teşeva, “Tüm zorluklara rağmen yine de Zaporijjya, Odesa, Krıviy Rig kentlerine ulaşmayI başaran Kırımlılar tahliye trenlerini kullanabilirler” dedi.

Bilindiği gibi, Ukrayna Demiryolları (Ukrzaliznıtsa), Kırımlılar için tahliye programını başlatmıştı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.