SON DAKİKA
Hava Durumu

Tayvan: Hava savunma sahamıza 9 Çin savaş uçağı girdi

Tayvan: Hava savunma sahamıza 9 Çin savaş uçağı girdi

Haber Giriş Tarihi: 25.02.2022 01:30
Haber Güncellenme Tarihi: 25.02.2022 01:30
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Tayvan: Hava savunma sahamıza 9 Çin savaş uçağı girdi

Rusya'nın Ukrayna'ya tam kapasiteli işgal girişiminin başladığı 24 Şubat 2022 tarihinde, Tayvan'dan Çin'e yine ihlal suçlaması geldi. Tayvan Savunma Bakanlığı hava savunma teşhis bölgesine (ADIZ) Çin'in 9 savaş uçağının girdiğini duyurdu.

Dünya kamuoyu, Rusya'nın Ukrayna saldırısına kilitlenmiş durumda. Rusya'nın Ukrayna'ya saldırı başlattığı süreçte, Tayvan, Çin savaş uçaklarının 'hava savunma teşhis bölgesini (ADIZ) ihlal etmesine' dair duyuru yaptı. Tayvan Savunma Bakanlığı açıklamasına göre, Güney Çin Denizi'nin üst ucunda, Çin'e bağlı Hong Kong, Filipinler ve Tayvan arasında yer alan Pratas Adası'nın kuzeydoğusunda Çin'in 8 J-16 avcı uçağı ve bir Y-8 keşif uçağı "ihlalde" bulundu. Bakanlık açıklamasında, Tayvan savaş uçaklarının Çin savaş uçaklarını uyarmak için havalandığı ve Çin'in faaliyetlerini izlemek için hava savunma füzelerinin konuşlandırıldığı söylendi.

TAYVAN, ÇİN'E KARŞI DÜNYAYI UYARDI

Taipei yönetimi, Çin kuvvetleri tarafından herhangi bir olağan dışı hareket bildirmedi. Ancak Tayvan yönetimi, hükumet alarm seviyesini artırdı. Tayvan, Ukrayna krizini ihtiyatla izlediğini ve Çin'in adada ilerlemek için avantaj sağlamaya çalışabileceğinden endişe duyduğunu açıkladı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.