SON DAKİKA
Hava Durumu

Tokayev'den erken seçim teklifi

Tokayev'den erken seçim teklifi

Haber Giriş Tarihi: 01.09.2022 12:39
Haber Güncellenme Tarihi: 01.09.2022 12:40
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Tokayev'den erken seçim teklifi

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, bugün Kazakistan Parlamentosu açılış töreninde konuştu. Tokayev, konuşmasında yeni dönemde uygulanacak olan ekonomi paketi, özel sektörün geliştirilmesi ve yatırımlar ile sonbaharda Cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerinin yenileneceğini açıkladı.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, sonbaharda Cumhurbaşkanlığı erken seçim önerinde bulundu. Parlamento açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Tokayev, “bu sonbaharda cumhurbaşkanlığı erken seçimlerinin yapılmasını öneriyorum" dedi.

KAZAKİSTAN'DA GÖREV SÜRESİNİN SINIRLANDIRILMASI SİNYALİ

Tokayev, "Benim için devletin çıkarları her şeyden önemli. Bu nedenle Cumhurbaşkanlığı görev süremi kısaltarak yeni cumhurbaşkanlığı erken seçimlerine katılmaya hazırım” ifadesini kulandı.

Cumhurbaşkanlığı görev süresinin yeniden düzenlenmesini dile getiren Tokayev,"Cumhurbaşkanlığı görev süresini 7 yıllık bir süreyle sınırlandırmayı öneriyorum. Ancak tekrar seçilmesi yasaklanacak." diye konuştu.

Sonuç olarak, 2023'ün ortasında Cumhurbaşkanı, Parlamento, Hükümet gibi tüm ana siyasi kurumlar canlandırılacak ve yenilenecektir.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.