SON DAKİKA
Hava Durumu

Türk bankalarının Mir’den çıkması Putin’i kızdırdı

Haber Giriş Tarihi: 28.09.2022 20:58
Haber Güncellenme Tarihi: 28.09.2022 20:58
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türk bankalarının Mir’den çıkması Putin’i kızdırdı

Mir ödeme sistemine yaptırım uygulaması sonrasında İş Bankası ve Denizbank, Mir’den çıktı. Bugün aynı kararı kamu bankaları olan Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank, Mir üzerinden işlem yapmayacağını açıkladı. Kremlin, konuya ilgili yaptığı açıklamada Amerika Birleşik Devletleri’ni suçladı.

İşgalci Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı savaşın 8’inci ayında Rusya’ya yaptırımlar artarak devam ediyor. Her geçen gün farkı bir yaptırımla karşı karşıya kalan Rusya'ya bu seferde Rus ödeme sistemi Mir için yaptırım geldi.

ABD’nin Rusya Merkez Bankası tarafından hayata geçirilen Mir adlı ödeme sistemine yaptırım uygulaması sonrasında İş Bankası ve Denizbank, Mir isimli ödeme aracını askıya aldığını duyurmuştu. Bugün aynı kararı kamu bankaları olan Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank, Mir üzerinden işlem yapmama karı aldı.

"ABD BASKISI VE TEHDİDİYLE BU KARAR ALINDI"

Bugün Kremlin'den yapılan açıklamada Mir banka kartlarını kullanmayı bırakan Türk devlet bankalarının ABD baskısı ve yaptırım tehdidi altında olduğu ve kararın bu nedenle alındığı belirtildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.