SON DAKİKA
Hava Durumu

Türk Keneşi Gayriresmi Zirvesi çevrimiçi yapılacak

Türk Keneşi Gayriresmi Zirvesi çevrimiçi yapılacak

Haber Giriş Tarihi: 23.03.2021 12:12
Haber Güncellenme Tarihi: 23.03.2021 12:25
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türk Keneşi Gayriresmi Zirvesi çevrimiçi yapılacak

Türkistan şehrinde 31 Mart’ta düzenlenmesi planlanan Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Keneşi) Gayriresmi Zirvesi koronavirüs salgını nedeniyle video konferans yöntemiyle yapılacak. Kazakistan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, zirvenin çevrimiçi yapılacağı ve Türk Keneşi üye ülkeleri devlet başkanları ve bu organizasyonda gözlemci olan Macaristan Başbakanı katılacağı bildirildi.

Kazakistan'ın Türkistan şehrinde 31 Mart 2021 tarihinde "Türkistan-Türk Dünyasının Manevi Başkenti" başlığıyla düzenlenmesi planlanan Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Keneşi) Gayriresmi Zirvesi'nin koronavirüs salgını nedeniyle video konferans yoluyla yapılacağı duyuruldu.

Kazakistan Dışişleri Bakanlığından konuya ilişkin bugün yapılan açıklamada, "Kazakistan tarafı, 31 Mart'ta Türkistan kentinde yapılması planlanan Türk Konsey Gayriresmi Zirvesinin epidemiyolojik durum nedeniyle video konferans yoluyla düzenlemeye karar verdi. Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi Sekreterliği bu karardan resmi olarak haberdar edildi." ifadeleri kullanıldı.

TÜRK KENEŞİ DEVLET BAŞKANLARI ZİRVESİ VİDEO KONFERANS YÖNTEMİ İLE YAPILACAK

Açıklamada ayrıca, Zirveye, Türk Keneşi üye ülkeleri devlet başkanları ve bu organizasyonda gözlemci olan Macaristan Başbakanının katılacağı hatırlatıldı. Zirvede, Türkistan şehri “Türk Dünyasının Manevi Başkenti” olarak ilan edilecek ve toplantının sonuç belgesi olan “Türkistan Bildirgesi” liderler tarafından imzalanacak.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.