SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkiye'den İsrail, Yunanistan ve AB'ye "Doğu Akdeniz" notası

Türkiye, Doğu Akdeniz'de kıta sahanlığını ilgilendiren konuda izninin alınmaması gerekçesiyle Yunanistan, İsrail ve AB'ye nota verdi.

Haber Giriş Tarihi: 15.03.2021 19:19
Haber Güncellenme Tarihi: 15.03.2021 19:19
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türkiye'den İsrail, Yunanistan ve AB'ye "Doğu Akdeniz" notası

Türkiye, Doğu Akdeniz'de kıta sahanlığını ilgilendiren konuda izninin alınmaması gerekçesiyle Yunanistan, İsrail ve AB'ye nota verdi. Türkiye nota vererek tutumunu yazılı olarak kayda geçirdi.

İsrail, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY), Türkiye'nin karasularını hiçe sayarak Avrupa Birliği (AB) destekli "EuroAsia Enterkonnektörü" projesi ile ilgili mutabakat muhtırası imzaladı. Projenin güzergahının, Türkiye'nin karasularından geçmesi ve Türkiye'den konu ile ilgili izin alınmaması nedeniyle İsrail ve Yunanistan'ın Ankara Büyükelçilikleri ile AB Türkiye Delegasyon Başkanlıklarına nota verdi.

PLANLANAN GÜZERGAH, TÜRKİYE KITA SAHANLIĞINDAN GEÇİYOR

Söz konusu projenin dokümanlarında kullanılan görsellerde, sualtı elektrik kablosunun planlanan güzergahının, Kıbrıs ve Girit adaları arasında, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki kıta sahanlığından geçtiği görüldü. AA'nın aktardığına göre diplomatik kaynaklar, uluslararası hukuk gereği kablo faaliyetleri ön araştırma çalışması gerektiriyorsa Türk kıta sahanlığından gerçekleştirilecek bu çalışmalar için Türkiye'nin izninin aranması gerektiğini, ön çalışma gerekmiyorsa kablo döşeme faaliyetleri ve kapsamı hakkında Türkiye'ye makul bir süre önceden bilgi verilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Diplomatik kaynaklar, Yunanistan ve İsrail'in Ankara Büyükelçilikleri ile AB Türkiye Delegasyon Başkanlığına nota verilerek, bu tutumun yazılı olarak kayda geçirildiğini vurguladı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.