SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkiye'den Kosova'da Türkçe eğitime destek

Türkiye'den Kosova'da Türkçe eğitime destek

Haber Giriş Tarihi: 22.10.2021 19:11
Haber Güncellenme Tarihi: 22.10.2021 19:21
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türkiye'den Kosova'da Türkçe eğitime destek

Resmi temaslarda bulunmak üzere Kosova’ya giden Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, bugün Kosova’da Türkçe eğitimde yaşanan sıkıntıların giderilmesi ve eğitim kalitesinin artırılması konusunda somut adımlar atacaklarını belirtti.

Prizren’deki “Motrat Qiriazi” İlk ve Orta Alt Öğretim Okulu’nu ziyaret eden Bakan Özer, bu okulda görevli öğretmenlerle bir araya geldi. Burada gerçekleştirdiği konuşmasında öğretmenlerin mesleki eğitimi başta olmak üzere Kosova yönetimiyle yakın zamanda pek çok ortak projenin hayata geçirileceğini duyurdu. Öğrenciler tarafından gerçekleştirilen ’’ Ne Mutlu Türküm Diyene’’ başlıklı oratoryo ve halk dansları gösterilerini izleyen Bakan Özer, öğrencilere çanta ve kırtasiye ürünleri dağıtımı gerçekleştirdi.

Bölgedeki okul ziyaretleri sonrası, Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) genel merkezine de ziyaret gerçekleştiren Bakan Özer, Kosova’da olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirirken, Türk toplumunun Kosova halkına ve orada yaşayan Türklere karşı her zaman ayrı bir muhabbetle yaklaştığını ifade ederek, Kosova insanını kendi vatandaşlarından ayrı görmediğini aktardı.

 Türkiye Eğitim Bakanı Özer KDTP Genel Merkezini de Ziyaret EttiMilli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ve KDTP Genel Başkanı, Kosova Bölgesel Kalkınma Bakanı Fikrim Damka TÜRKİYE MİLLİ EĞİTİM BAKANI ÖZER KOSOVA'DA

Ayrıca Bakan Özer, Kosova’da Türkçe eğitimi alan 2600 öğrenci ve 200’ü aşkın eğitmen için tablet hediye edileceğini duyurmasının yanı sıra yine eğitimlerde kullanılmak üzere, 20 adet akıllı tahtanın da Türkiye tarafından gönderileceği müjdesini vererek, Türkçe eğitimindeki kaliteyi arttırmak adına her türlü desteği vermeye hazır olduklarını vurguladı.

Görüşmelerde Türkiye’deki üniversite harçlarının yüksek rakamlara ulaşması, salgın nedeniyle durdurulmuş olan Kosova Türk Öğretmenler Derneği ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında gerçekleşen projelerin durumları ve yeniden hayata geçirilmesi, görevli eğitmenleri kapsayan hizmet içi eğitim programları gibi konular da gündemde ele alınan başlıklardan oldu.

Prizren’de gerçekleştirdiği temaslar sonrası Kosova Türk Öğretmenler Derneği’ne de ziyarette bulunan Bakan Özer, Türkçe eğitim sürecinde görev alan öğretmenlerin sorunlarını ve taleplerini dinledi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.