SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkiye Milli Savunma Bakanı Akar ile Ukrayna Savunma Bakanı Reznikov görüştü

Haber Giriş Tarihi: 16.08.2022 15:10
Haber Güncellenme Tarihi: 16.08.2022 16:29
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türkiye Milli Savunma Bakanı Akar ile Ukrayna Savunma Bakanı Reznikov görüştü

Türkiye'nin Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov telefon görüşmesi yaptı. Bakan Akar ve Ukraynalı mevkidaşı Reznikov arasında yapılan telefon görüşmesinde Ukrayna’daki son durum ile tahıl sevkiyatı konusundaki gelişmeler ele alındı.

Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov bugün bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede Bakan Akar tarafından, bir an önce ateşkes ilanına olan ihtiyaç ile Türkiye’nin barışın tesisi ve Ukrayna’ya insani yardım konularında bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da üzerine düşeni yapmaya devam edeceği bir kez daha vurgulandı.

Görüşmede iki taraf, tahıl sevkiyatı konusunda sağlanan gelişmelerden ve İstanbul’da faaliyette olan Müşterek Koordinasyon Merkezindeki iş birliği içerisinde yürütülen çalışmalardan duyduğu memnuniyeti ifade etti.

UKRAYNA TAHILLARI TÜRKİYE ÜZERİNDEN DÜNYA PAZARINA AÇILIYOR Dünyadan Türkiye'ye tahıl koridoru teşekkürü - Son Dakika Haberleri

Yola çıkan ilk gemi Lübnan’a gitmek üzere 1 Ağustos’ta Odesa Limanı’ndan İstanbul’a geldi. İstanbul Müşterek Merkezinde (MKM) denetimi yapılan 27 bin ton mısır yüklü gemi, 3 Ağustos’ta Türk kara sularından ayrılmak üzere limandan ayrıldı. RAZONİ ismini taşıyan geminin birkaç gün içinde Lübnan’ın Trablus Limanı’na varması bekleniyor. Öte yandan 120 günlüğüne imzalanan anlaşmaya bağlı olarak 26 milyon ton Ukrayna tahılının yıl sonuna kadar sevkiyatı yapılacak. Odesa, Çornomorsk ve Yujnıy Limanlarında çokça tahıl yüklü gemi limanda dünya pazarına açılmayı bekliyor.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaş yüzünden abluka altında kalan Ukrayna tahıllarının ihracatı yapılamamış ve ihracatı yapılamayan hububat dolayısıyla dünya, gıda krizinin eşiğine gelmişti. Rusya’nın sebep olduğu küresel gıda krizini önlemek için Türkiye kollarını sıvadı. Savaşın başından bu yana arabuluculuk rolü üstlenen Türkiye, Birleşmiş Milletler çatısı altında İstanbul’da iki kez Ukrayna ve Rusya askeri heyetlerini ağırladı. 22 Temmuz 2022’de Karadeniz üzerinden tahıl koridoru oluşturulması için, “Tahıl ve Yiyecek Maddelerinin Ukrayna Limanlarından Emniyetli Sevki Girişimi Belgesi” imzalandı. İmzalanan anlaşmanın ardından tahıl taşıyacak gemilerin hazırlık çalışmaları ise tamamlandı. Tahıl yüklü gemiler Odesa, Çornomorsk, Yujnıy limanlarından yola çıkarak İstanbul’daki Müşterek Koordinasyon Merkezi’nde bekletilecek. Denetimlerin ve güvenliğin sağlanmasında rol oynayacak Türkiye, tahılları dünya pazarına açacak.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.