SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı: Rus pasaportlu Türk işçiler askere alınabilir

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı: Rus pasaportlu Türk işçiler askere alınabilir

Haber Giriş Tarihi: 29.09.2022 14:27
Haber Güncellenme Tarihi: 29.09.2022 14:27
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı: Rus pasaportlu Türk işçiler askere alınabilir

Rusya devlet başkanı Vladimir Putin’in Rusya'da ilan ettiği seferberlik devam ediyor. Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren, Rus pasaportu olan Türk işçilerin de askere alınabileceğini ileri sürdü.

İşgalci Putin, emperyalist hırslarla saldırdığı Ukrayna’da uğradığı ağır kayıpları telafi etmek için seferberlik ilan etti. İşgalci Putin’in ilan ettiği seferberlik sonrasında birçok Rus vatandaşı ülkeden kaçmaya başladı. Rusya’ya komşu ülkelerin sınırlarında uzun kuyruklar oluştu.

Bloomberg HT yayınına katılan Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren, işgalci Putin’in ilan ettiği seferberlik sırasında Rus pasaportu bulunan Türklerin de silah altına alınabileceğini belirtti.

"RUS PASAPORTU OLAN TÜRKLER ASKERE ALINABİLİR"

Başkan Eren “Türk işçileri açısından bir sorun yok. Rus vatandaşlığı ile ilişkisi olmayan çalışanlarımız açısından bir sorun yok. Sorun olma ihtimali de yok. Fakat bazı firmalarımızda, kendilerinde uzun süre çalışan Rus yöneticiler, Rus mühendisler var. Onların askere alınma süreci var. Dolayısıyla böyle bir eleman kaybı gibi bir süreç yaşayacağız” dedi.

Eren “Türk vatandaşlarımızın uzun süre Rusya’da çalışanların bir kısmı Ruslarla evlenmiş durumdalar. Orda aileleri oluşmuş durumda ve kendilerine Rus pasaportu da verilmiş. Bunlarla da ilgili bir sorun yaşanıyor. Onların da askere alınma ihtimali var gibi gözüküyor. Bununla ilgili Dışişleri Bakanlığımızın desteğiyle yanlış anlamaları çözmeye çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Eleman kaybı halinde nasıl bir süreç yaşanacağına dair soruya Eren, “Rusya’da iş yapan firmalarımız Türkiye’nin önde gelen önemli firmaları. Şu anda maalesef Rusya’da çalıştırılan insan sayısının yüzde 15’inden azı Türk. Bunlar da daha çok beyaz yaka dediğimiz yönetim seviyesindeki kişiler. Diğer çalışan işçilerimizin çoğunluğu Uzak Doğu’dan, Vietnam’dan, Filipinler’den, Bangladeş’den gelmiş çalışanlar ve Rus yerli çalışanlarıydı. Bu işçi seviyesindeki değişimde eğer askere alınan Rusların yerine Uzak Doğu’dan da Türkiye’den de eleman aktarmak mümkün” şeklinde cevap verdi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.