SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkiye, Rus esaretindeki Kırım Tatarlarına karşı baskılara dikkat çekti

Türkiye, Rus esaretindeki Kırım Tatarlarına karşı baskılara dikkat çekti

Haber Giriş Tarihi: 21.09.2022 23:18
Haber Güncellenme Tarihi: 22.09.2022 03:08
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türkiye, Rus esaretindeki Kırım Tatarlarına karşı baskılara dikkat çekti

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Rus işgalindeki Kırım'daki baskı ve insan hakları ihlallerine ilişkin açıklama yayımladı. Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Nariman Celal ile Kırım Tatar aktivistler Asan Ahtemov ve Aziz Ahtemov'un işgalci Rus yönetimi tarafından baskılara maruz kalmasına ilişkin yapılan açıklamada, Kırım'daki siyasi tutsaklara dikkat çekildi.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, "Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Neriman Celal ve Diğer Kırım Tatar Soydaşlarımız Hakkında Mahkumiyet Kararı Verilmesi Hakkında" başlığıyla yayımlanan açıklamada, Rus esaretindeki Kırım Tatarlarına yönelik baskılara dikkat çekti.

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Nariman Celal ile Kırım Tatar aktivistler Asan Ahtemov ve Aziz Ahtemov'un işgalci Rus yönetimi tarafından baskılara maruz kalmasına ilişkin yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Neriman Celal ile diğer Kırım Tatar soydaşlarımız Asan Ahmetov ve Aziz Ahmetov hakkında bugün (21 Eylül) verilen siyasi motifli mahkûmiyet kararı endişe vericidir. Kırım Tatarlarının anayurtlarında özgür ve güvenli bir şekilde yaşama hakkına desteğimizi yineliyor, adıgeçenler dahil Kırım’da tutuklu bulunan tüm soydaşlarımızın en kısa zamanda özgürlüklerine kavuşmaları için gerekli adımların atılmasını bekliyoruz"

Resim İŞGALCİ MAHKEMEDEN KIRIM TATARLARINA HAPİS CEZASI

Rus işgali altındaki Kırım’ın sözde Yüksek Mahkemesi, bugün kurmaca suçlamalar çerçevesinde alıkonulan Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı Nariman Celal ve Kırım Tatar aktivistler Asan Ahtemov ile Aziz Ahtemov hakkında aldığı kararları açıkladı. Sözde mahkeme, KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal hakkında 17 yıl hapis cezası, Asan Ahtemov hakkında 15 yıl hapis cezası, Aziz Ahtemov hakkında ise 13 yıl hapis cezası kararı aldı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.