SON DAKİKA
Hava Durumu

TURKSİD'den İstanbul'da görkemli açılış

TURKSİD'den İstanbul'da görkemli açılış

Haber Giriş Tarihi: 23.11.2019 14:14
Haber Güncellenme Tarihi: 25.11.2019 00:42
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
TURKSİD'den İstanbul'da görkemli açılış

Kırım Tatarlarının yaşadığı bölgelerde ekonomik iş birliği ve koordinasyonu sağlamak amacıyla, İstanbul merkezli Türkiye Ukrayna Romanya Kırım Sanayici İş İnsanları Derneği (TURKSİD) açılışı gerçekleştirildi.

https://www.youtube.com/watch?v=VHZk7i4l4_s

Astem Holding sponsorluğunda gerçekleyen derneğin açılış törenine Kırım Tatarlarının milli lideri Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ile eşi Safinar Cemileva, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) ve Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Başkanı Refat Çubarov, Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Andriy Sıbiga, Ukrayna'nın İstanbul Başkonsolosu Oleksandr Gaman, İstanbul Vali Yardımcısı Ahmet Önal, Doğu Türkistan sürgün hükûmeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hızırbek Gayretullah, Irak Türkmen Cephesi (ITC) Türkiye temsilcisi Mehmet Tütüncü, TURKSİD Ukrayna temsilcisi İsmet Yüksel, TURKSİD Romanya Temsilcisi Nejat Sali ve TURKSİD Kıbrıs Temsilcisi Selami Kaçamak başta olmak üzere siyaset erbapları, iş adamları, STK temsilcileri ve basın mensupları katıldı.

TÜRK CUMHURİYETLERİ VE ORTA AVRUPA'YLA İŞ BİRLİKLERİ HEDEFLENİYOR

WOW Hotels İstanbul & Convention Center'da gerçekleştirilen törenin açılışında ilk olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı ve AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Şentop'un derneğin açılışı için gönderdiği mesajı okundu. Şentop mesajında Türkiye Ukrayna Romanya Kırım Sanayici İş İnsanları Derneğinin iş dünyasında hayırlara vesile olmasını diledi.

Tören saygı duruşu ve Türkiye, Ukrayna, Romanya ve Kırım Tatar milli marşları okunmasıyla başladı. Ayrıca Ukrayna'da Sovyet döneminde gerçekleşen Holodomor (sun'i açlık) felaketinde hayatını kaybedenler de anıldı.

Açılış konuşmasını TURKSİD Başkanı Ertan Baştuhan yaptı. Baştuhan konuşmasına açılışa katılanlara teşekkürle başladı. Orta Avrupa, Türk cumhuriyetleri, Balkanlar ve Kıbrıs'ta, çeşitli iş imkanlarını değerlendirmek üzere farklı alanlardan iş insanlarının katılımıyla derneğin kurulduğunu anlatan Baştuhan, Türkiye'nin her alandaki değerlerinin gün geçtikçe ilgi çektiğini vurgulayan Baştuhan, dış pazarlarda faaliyet göstermek üzere bir araya geldiklerini, kısa vadede Ukrayna ve Romanya, uzun vadede tüm Orta Avrupa, Balkanlar, Türk cumhuriyetleri, Kıbrıs bölgeleriyle ticari iş birliklerine imza atmayı hedeflediklerini söyledi.

Konuşmasında Türkiye'nin 2018 yılı ithalat ve ihracat rakamlarına da değinen Baştuhan, "TURKSİD olarak hedeflediğimiz ülkeler ile ülkemizin dış ticaret ilişkilerini daha üst seviyeye taşıyarak, bu coğrafyada nitelikli iş adamlarının güven adamlarının güven adresi olmayı hedefliyoruz. Toplam ithaların yüzde 9'unu, ihracatın ise yüzde 11,8'ini kapsayan bu coğrafyada, TURKSİD işbirlikçileri ile bu rakamları çok daha üst seviyeye taşımak en büyük gayemizdir." diye kaydetti.

Ukrayna ve Romanya'da temsilciliklerinin organize edildiğini, ülke çapında da temsilcilik çalışmalarının sürdüğünü söyleyen Baştuhan, faaliyet göstermek üzere hazırlıklarının devam ettiğini açıkladı. Ayrıca kuruluşla ilgili desteklerini esirgemeyen Kırım Tatarlarının milli lideri Kırımoğlu'na da şükranlarını sundu.

KIRIMOĞLU: DERNEK İYİ VE BAŞARILI ÇALIŞIRSA, KIRIM'IN İŞGALDEN KURTARILMASINDA DA PAYI OLACAKTIR

Kırım Tatarlarının milli lideri Kırımoğlu, açılış etkinliğinde yaptığı konuşmada, “Tarihi sebeplerden dolayı dünyanın farklı yerlerine dağılmış olan Kırımlıların böyle bir dernek kurması çok sevindirici. Aslında devletleri milletleri birleştiren en önemli unsurlardan birisi ticarettir, birliktir.” diye kaydetti.

Konuşmasında son olarak Kırımoğlu, “Eminim dernek iyi ve başarılı çalışırsa, Kırım yarımadasının da işgalden kurtarılmasında katkısı olacaktır. Ben buna inanıyorum. İşgalden sonra Kırım’daki rolü de büyük olacaktır. İşgalciler gittikten sonra Kırım içerisinde belli çalışmalar yapılacaktır. Dünyanın farklı yerlerinden yatırımlar olacaktır. Elbette bu derneğin de orada rolü çok büyük olacaktır.” ifadelerine yer verdi.

VALİ YARDIMCISI ÖNAL: BU SALONDA BULUNAN İŞ ADAMLARI, TARİHİMİZDE ECDADIMIZIN YAPTIĞI İŞİN AYNISINI YAPIYOR

Baştuhan'ın ardından İstanbul Vali Yardımcısı Ahmet Önal konuşma yaptı. Önal, konuşmasında, "Ecdadımız asırlar boyunca at sırtında Avrupa, Kırım, Asya, Afrika her tarafa Türk medeniyetini götürdüler ve yüzyıllar boyunca Türk'ün ne demek olduğunu, Türk'ün gücünü adaletini, dünyanın her tarafına taşıdılar. Yüzyıllarca bölgemiz barış içerisinde, huzur içerisinde yaşadı. Şimdi yüzyıllar sonra, bu kez tüm Türkiye'nin değerli iş adamları, bilgiler ve kültürlerini, ürettikleri değerli ürünleri dünyanın değişik yerlerine taşıyorlar. Bugün bu salonda bulunan iş adamları, tarihimizde ecdadımızın yaptığı işin aynısını yapıyor. Onlar ürettikleri ürünleri, komşu ülkelerimize taşıyarak Türk'ün gücünü başka şekillerde gösteriyorlar." diyerek katılımdan mutluluk duyduğunu belirtti. Konuşmasının sonunda TURKSİD'e başarılar diledi.

BÜYÜKELÇİ SIBİGA: TURKSİD İKİ ÜLKE ARASINDAKİ EKONOMİK İLİŞKİLERİ DAHA DA PEKİŞTİRECEK

Ukrayna'nın Türkiye Büyükelçisi Sıbiga konuşmasına TURKSİD'in açılışını kutlayıp, törene daveti için teşekkür ederek başladı.İki ülke arasındaki iş birliği ve Kırım Tatar halkının haklarının yeniden sağlanması bakımından iyi ve tam zamanında atılmış bir adım olduğunu ifade etti.

Ukrayna ile Türkiye arasındaki ikili işbirliğine ve stratejik ortaklığa değinerek herhangi bir sorun bulunmadığını belirten Sıbiga, "En yüksek düzeydeki siyasi dinamizmin güzel projelere dönüşebileceğini görüyoruz. TURKSİD'in açılışı da bunlardan biridir." diye kaydetti. Ukrayna ve Türkiye arasındaki ticari rakamlara konuşmasında yer veren Sıbiga, TURKSİD'in iki ülke arasındaki ekonomik ilişkileri daha da pekiştireceğini belirterek "birlikte büyüme" vurgusunda bulundu.

Konuşmasının sonunda Sıbiga, Holodomor kurbanlarının da saygı duruşunda anılmasına binaen teşekkür etti.

KTMM BAŞKANI ÇUBAROV: BURADA BÜYÜK BİR MANA VAR, FELSEFE VAR

KTMM ve DQTK Başkanı Refat Çubarov, konuşmasına TURKSİD'in tam zamanında kurulduğunu ifade ederek başladı.

Bu geniş coğrafyadaki olayların ve öncelikle Rusya tarafından Ukrayna'ya yönelik başlattığı savaşla alakalı olarak, Kırım Tatar iş adamlarının daha çok faaliyet göstermesi gerektiğini söyleyen Çubarov, "Türkiye, Ukrayna, Romanya, Kırım burada büyük bir mana var, felsefe var" dedi.

Üç büyük devletteki Kırım Tatar iş insanlarının birleşerek 21'inci yüzyılın sorunlarına beraber çözüm aramak istediklerini belirten Çubarov, "Allah'a şükür bu fikir şimdi bugün bu görkemli açılışta hayata geçti. Ben burada eksiklik var demem ama devamı olmalı derim." diye kaydetti. Polonya ve Litvanya'da da Kırım Tatarlarının bulunduğunu hatırlatan Çubarov, derneği buradakilerle iş birliği sağlayarak Baltık-Karadeniz birliğine katkıda bulunabileceğini de vurguladı.

Çubarov, son olarak derneğin kuruluşunu KTMM adına kutlayarak hayırlara vesile olmasını diledi.

GAYRETULLAH:  DOĞU TÜRKİSTAN VE TÜRKİYE  İŞ ADAMLARININ BİR GÜN BÖYLE BİR PLATFORMDA BULUNMASINI ALLAH’TAN NİYAZ EDİYORUM

Doğu Türkistan sürgün hükûmeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hızırbek Gayretullah, dernek açılışında yaptığı konuşmada Çin baskısı altındaKİ Doğu Türkistan'dan bahsetti.

“İnşallah bir gün Doğu Türkistan ve Türkiye iş adamlarının da böyle bir platformda bulunmasını Allah’tan niyaz ediyor ve diliyorum” diyen Gayretullah,  Türkiye’nin, Ukrayna’nın, Romanya’nın ve Kırım’ın jeopolitik ve ekonomik açıdan dünyanın en büyük kaynaklarına sahip coğrafyası olduğunu da vurguladı.

Kırım Tatar iş adamlarının bir araya gelmeleri açısından TURKSİD’i tebrik eden Gayretullah, Doğu Türkistan ve Türkiye’den iş adamlarının böyle bir platformada bir araya gelmesi temennisini bir kere daha dile getirdi.

IRAK TÜRKMEN CEPHESİ TEMSİLCİSİ TÜTÜNCÜ: TURKSİD, BÜTÜN TÜRK DÜNYASI İÇİN YILDIZ OLACAK

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı Erşat Salihi adına, Salihi'nin Bağdat'taki programları nedeniyle katılamaması üzerine törene Türkiye Temsilcisi Mehmet Tütüncü katıldı.

Konuşmasına Irak Türkmenlerinin yüz yılı aşkındır verdiği mücadeleye değinerek başlayan Tütüncü, TURKSİD'in Türk dünyasında ekonomi başta olmak üzere pek çok alanda büyük hizmetler vereceğine inandığını söyledi. TURKSİD'in kurulmasının Türk dünyasındaki meselelerin çözümünde yardımcı olacağına inandığını belirten Tütüncü, "TURKSİD'in bütün Türk dünyası için büyük bir yıldız olacağına inanıyorum" dedi.

YÜKSEL: TURKSİD OLARAK ELİMİZDEN GELEN YARDIMI YAPACAĞIZ

TURKSİD Ukrayna Temsilcisi, Kırım Haber Ajansı (QHA) eski Koordinatörü iş adamı İsmet Yüksel, törende yaptığı konuşmada, Kırım Tatarlarının en yoğun olduğu ülkelerdeki Kırım Tatar iş adamlarının atılımıyla kurulan TURKSİD’in en kısa zamanda diğer bölge ülkelerinde de kuruluş çalışmalarını tamamlayacağını söyledi.

Ukrayna, Türkiye, Romanya arasında bölgesel kuvvetli tarihsel bağların bulunduğunu, Kırım Tatarlarının köprü vazifesi gördüğünü vurgulayan Yüksel, Rus işgalinden kurtarıldıktan sonra Kırım’la yeniden bağların tesis edileceğini belirtti.

2014’te Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın kurtarılması için yaptırımların desteklenmesi ve gündemde tutulması gerektiğini söyleyen Yüksel, işgalle birlikte Ukrayna ekonomisinin ve Ukrayna-Türkiye ticaret hacminin fiili zarara uğradığını belirterek, Türkiye-Ukrayna serbest ticaret anlaşmasıyla birlikte bu hacmin eskisine geri döneceğini, hatta daha da yükseleceğini ifade etti.

Yatırımcıları Ukrayna’ya davet eden Yüksel, vizesiz seyahat olanağını ve şirket kurmanın da artık kolaylaştırıldığını söyleyerek TURKSİD olarak yatırımcılar ellerinden gelen yardımın yapılacağını bildirdi.

HAMZAYEV: DESTEĞİMİZE HER ZAMAN GÜVENEBİLİRLER

Etkinliğin sponsoru olan ASTEM firmasının temsilcisi Fevzi Hamzayev yaptığı konuşmada, Türkiye’den, Romanya’dan ve Ukrayna’dan iş dünyasını bir araya getirme adımını büyük bir kıvançla karşıladıklarını söyledi.

Temsil ettiği ASTEM firmasının sivil toplum kuruluşlarından kültürel faaliyetlere geniş bir skalada verdiği desteklerden bahseden Hamzayev, “Türkiye ve iş dünyasından (iş adamlarının) sunacağı yardım, deneyim ve maharetin Ukrayna pazarında büyük memnuniyetle karşılanacağından eminiz” dedi. Ayrıca Ukrayna’ya yatırıma gelen iş insanlarının ASTEM’in desteğine her zaman güvenebileceklerini de belirtti.

Konuşmaların ardından Kırım Tatarlarının milli lideri Kırımoğlu ve eşi Safinar Cemileva'ya, KTMM Başkanı Çubarov'a hediyeler takdim edildi. Ardından Kırımlı ünlü sanatçı Metin Batur'un müzik dinletisi gerçekleşti. Kırımoğlu'nun doğum günü vesilesiyle orada bir kutlama yapılarak pasta kesildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.