SON DAKİKA
Hava Durumu

UAEA Başkanı Grossi: Santraldeki durum endişe verici

UAEA Başkanı Grossi: Santraldeki durum endişe verici

Haber Giriş Tarihi: 02.09.2022 11:45
Haber Güncellenme Tarihi: 02.09.2022 12:07
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
UAEA Başkanı Grossi: Santraldeki durum endişe verici

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) heyeti dün Rus işgali altındaki Ukrayna’nın Zaporijjya Nükleer Santrali’ne girmişti. Yapılan incelemelerin ardından UAEA Başkanı Rafael Grossi açıklamasında, santralden ayrılmayacaklarını ve incelemelere devam edeceklerini aktardı.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) heyeti, Rus işgali altında olan Ukrayna’nın Zaporijjya Nükleer Santrali’ne dün giriş yapmıştı. UAEA Başkanı Rafael Grossi, santraldeki tamamlanan incelemelerin ardından açıklamalarda bulundu. Grossi, “Santralin durumu normale dönene kadar endişelerimiz devam edecektir. Tüm tesisi gezdik ve önemli alanları inceledik” dedi. “Hiçbir yere gitmiyoruz, UAEA burada kalmaya devam edecek. Uzmanlarımız eşliğinde ekibimiz ile birlikte santralde süreklilik sağlayacağız” değerlendirmesinde bulunan Grossi, santralin fiziksel bütünlüğünün Ruslar tarafından birçok kez ihlal edildiğini ve bunun tekrar edilmemesi gerektiğini vurguladı.

“SALDIRILARIN KALINTILARI ENDİŞE VERİCİ”

Grossi, Zaporijjya Nükleer Santrali’nde inceleme yapılırken bulunan Rus saldırı kalıntıları ağır makineli tüfek, topçu havanları endişe verici olduğunu söyleyerek ziyaretlerinin ilk adımındaki incelemelerini tamamladıklarını, yapılacak çok işin olduğunu ve UAEA’nın burada kalıcı bir varlığını oluşturduklarını dile getirdi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.