SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna Büyükelçisi Bodnar: Tüm dünya Ukrayna’yı desteklemezse bir sonraki kurban Türkiye dahil herkes olabilir!

Haber Giriş Tarihi: 24.02.2022 10:58
Haber Güncellenme Tarihi: 24.02.2022 11:04
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna Büyükelçisi Bodnar: Tüm dünya Ukrayna’yı desteklemezse bir sonraki kurban Türkiye dahil herkes olabilir!

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’nın doğusundaki Donbas bölgesine özel askeri operasyon başlattıklarını duyurdu. Putin’in açıklamasından sonra Ukrayna’nın birçok yerleşim yerinde patlamalar meydana geldi. Ukrayna’da sıkı yönetim ilan edildi. Ukrayna Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar (Vasyl Bodnar), "Sınıra yakın yerlerdeki askerlerimiz karşılık veriyor" dedi.

Ukrayna Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar (Vasyl Bodnar), bugün sabah saatlerinde TRT Haber canlı yayınında Rusya-Ukrayna geriliminde yaşanan sıcak gelişmelere dair açıklamalarda bulundu. Bodnar artık arabuluculuktan savaşı durdurma aşamasına geçilmesi gerektiğine vurgu yaptı. Bodnar, "Saldırgan Rus makinasına karşı dünyanın birlik olma zamanı." dedi. Bodnar'ın açıklamalarından öne çıkan satır başları şöyle:

"Kıyiv bombalanıyor, farklı tesislere bombalar atılıyor. Ateşler karşılıklı olarak devam ediyor. Ukrayna sınırını geçme girişimi söz konusu. Farklı şehirlere uçaklardan asker indirme girişimi de söz konusu. Kırım ile olan kontrol noktasında ve işgal altında bulunan diğer bölgelerde kontrol noktalarının saldırıya uğradığı öğrenildi. Ortaklaşa durdurmamız gereken Rus saldırganlığı söz konusu. Gerçekten şehirlerimiz karşı koyuyor. Havadan savunma da devam ediyor. Bizim şehirlerimiz şu an ateş altında."

RUS BİRLİKLERİ UKRAYNA SINIRLARINA GİRDİ Mİ?

"Kontrol noktalarındaki askerlerimiz karşı koyuyor. Ukrayna sınırları içine girme ihtimalleri söz konusu. Mevcut hareketlilik Kırım, Harkiv tarafında ve geçici olarak işgal altında bulunan Donbas tarafında. Güneyden, kuzeyden, batıdan ve aynı zamanda doğudan bir harekat bekliyoruz.
Kıyiv şu anda bombalanıyor. Farklı tesislere bomba atılıyor. Bu bağlamda Ukrayna’da kriz iletişim yönetimine geçildi. Ukrayna’daki tüm organlarla iletişim halindeyiz. Ukrayna yönetimi savunmayı sağlıyor."

BÜYÜKELÇİ BODNAR: ARTIK ARABULUCULUKTAN SAVAŞI DURDURMA AŞAMASINA GEÇİLMESİ LAZIM

“Savaş başladı, artık arabuluculuktan savaşı durdurma aşamasına geçmemiz lazım. Ukrayna’yı destekleyin. Bu, fiilen saldırgan Rus makinasına karşı dünyanın birlik olma zamanı. Bugün tüm dünya Ukrayna’yı desteklemezse bir sonraki kurban Türkiye dahil herkes olabilir.
Burada askeri, mali ve insani destekten bahsediyorum. Devletimizin güvenliğini sağlamak için. Çok sayıda askeri teçhizatlara ihtiyacımız olacak. İkinci olarak insani yardım, üçüncü olarak da devletimizin faaliyetlerini sağlayabilmesi için mali yardım söz konusu. Ama en etkilisi yaptırımlar olacaktır. Çünkü bu ülke Rusya, bugün tüm uluslararası yükümlülüklerini ve tüm uluslararası hukuku hiçe saydı. O yüzden dünyanın aslında ne olup bittiğini anlaması bizim için önemli.”

"TÜM UKRAYNA TOPRAKLARI TEHDİT ALTINDA"

"Tabii söz konusu tehlike var. Askeri tesisler ve fabrikalar da dahil olmak üzere tüm Ukrayna toprağı tehdit altında. Ülkemizi savunmak için elimizden geleni yapacağız. Mücadele edeceğiz. Eminim ki kazanacağız ve Rusya’nın sonu gelecek.

Ukrayna’yı ciddi sınamalar bekliyor. Böyle bir düşmanı yenmek kolay olmayacak. Ama toplumumuz, ordumuz ve devletimiz dahil olmak üzere herkes buna hazır. Biz mümkün olduğu sürece karşı koymaya devam edeceğiz çünkü bu bizim için bir bağımsızlık savaşıdır.”

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.