SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy: Rusya, Mariupol'de olduğu gibi Donbas'ı da yok etmek istiyor

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Rus ordusunun, Mariupol'u yok etmeye devam ettikleri gibi Donbas'ı da yok etmek istediğini vurguladı. Son 4 günde Harkiv'e yönelik Rus bombardımanlarında 18 sivilin hayatını kaybettiğini, 100'dan fazla kişinin yaralandığını açıkladı.

Haber Giriş Tarihi: 18.04.2022 11:25
Haber Güncellenme Tarihi: 18.04.2022 16:49
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy: Rusya, Mariupol'de olduğu gibi Donbas'ı da yok etmek istiyor

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Rus ordusunun, Mariupol'u yok etmeye devam ettiği gibi Donbas'ı da yok etmek istediğini vurguladı. Zelenskıy, son 4 günde Harkiv'e yönelik Rus bombardımanlarında 18 sivilin hayatını kaybettiğini, 100'dan fazla kişinin yaralandığını açıkladı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski), Rusya-Ukrayna Savaşı'nın 53. günü olan 17 Nisan 2022 tarihinde savaşın durumunu değerlendirirken, dünyanın artık Ukrayna'nın güneyinde Herson ve Zaporijya bölgelerindeki Rus işgalcilerinin eylemlerine tepki göstermesi gerektiğini söyledi.

ZELENSKIY: RUS ORDUSU, UKRAYNA'DA İŞKENCE ODALARI KURDU

Rus ordusunun Ukrayna'da gözaltı ve işkence odaları kurduğunu belirten Zelenskıy, işgalci Rusların, yerel yöneticileri, dikkat çeken dernek liderlerini kaçırdığını ve öğretmenlere şantaj yaptıklarını dile getirdi. Ayrıca, Rus askerlerinin insanların maaşlarına el koyduklarını, insani yardımları çalarak halkı açlığa sürüklediklerini öne sürdü.

Rusya'nın Ukrayna'nın doğusunda taarruza hazırlandığını vurgulayan Zelenskıy, "Kelimenin tam anlamıyla, Mariupol'u yok etmeye devam ettikleri gibi Donbas'ı da yok etmek istiyorlar. Donetsk ve Lugansk bölgelerini de yeryüzünden silmek istiyorlar" ifadelerini kullandı.

CUMHURBAŞKANI ZELENSKIY: HARKİV'DE 4 GÜNDE 18 SİVİL HAYATINI KAYBETTİ VE 106 KİŞİ YARALANDI

Sürekli bombardıman altında olan Harkiv'de son 4 günde 18 sivilin hayatını kaybettiğini ve 106 kişinin yaralandığını söyleyen Zelenskıy, Rusya'nın bu saldırılarını "bilinçli terör" olarak nitelendirdi.

Rusya'ya yönelik bir petrol ambargosu ihtiyacının her geçen gün arttığını belirten Zelenskıy, artık dünya toplumunun, Rusya'nın açıkça Batı toplumlarını istikrarsızlaştırmaya çalıştığını görmeye başladığını söyledi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.