SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna'da toplu kutlamalar yasaklandı

Haber Giriş Tarihi: 23.08.2022 13:19
Haber Güncellenme Tarihi: 23.08.2022 13:19
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna'da toplu kutlamalar yasaklandı

Ukrayna, Rusya’nın başlattığı savaşın gölgesinde Bağımsızlık ve Devlet Bayrak Günü’nü kutluyor. Ukrayna, can güvenliği tehlikesi yaşayan vatandaşlar için endişeleniyor. Bu bağlamda Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, 23-25 Ağustos arasındaki kutlamaların toplu şekilde yapılmasının yasaklandığını duyurdu.

Rusya’nın işgalci saldırıları altında mücadele eden Ukrayna, savaşın gölgesinde bugün Devlet Bayrak Günü’nü kutluyor. Toprak bütünlüğü için mücadele gösteren Ukrayna, yarın savaşın 6’ncı ayını doldururken bağımsızlık yıl dönümünü kutlayacak.

UKRAYNA TOPLU ŞEKİLDE KUTLAMALAR YAPILMAYACAK

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı bugün yaptığı açıklamada, bağımsızlık ve bayrak günü için yapılması planlanan toplu kutlamaların yasakladığını duyurdu. Ukrayna tarafından yasaklanan kutlamalar can güvenliği tehlikesi yaşayan Ukraynalılar için alınan gerekli önlemler arasında yer alıyor. Başkent Kıyiv’de alınan karara göre 22-25 Ağustos arasında toplu kutlamalar yapılmayacak. Harkiv Belediye Başkanı Igor Terekhov, 23-25 Ağustos tarihlerinde arasında saat 16.00’dam sabah 7’ye kadar sokağa çıkma yasağının olduğunu bildirdi.

ABD BÜYÜKELÇİLİĞİ VATANDAŞLARINI UYARDI

Amerika Birleşik Devletlerinin (ABD) Kıyiv Büyükelçiliği ise olası saldırıya karşı Rusya’nın sivil ve hükumet ve alt yapısını vurabileceğine dikkat çekerek ABD’li vatandaşları uyardı.

UKRAYNA-RUSYA SAVAŞI ALTINCI AYINDA

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş altıncı ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor. İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı. Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, 8 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi. Ancak, savaş mağduru Ukraynalıların sayısının bundan çok daha fazla olduğu biliniyor. Ayrıca, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.